Trwa ładowanie...
d241t0u
d241t0u

Ergis-Eurofilms w IV kw. zdecyduje ostatecznie, czy rozpocznie nową inwestycję

30.08. Warszawa (PAP) - Ergis-Eurofilms w czwartym kwartale podejmie ostateczną decyzję, czy rozpocznie inwestycję w linię do produkcji pasków PET o wartości ok. 12 mln zł. Spółka...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d241t0u

30.08. Warszawa (PAP) - Ergis-Eurofilms w czwartym kwartale podejmie ostateczną decyzję, czy rozpocznie inwestycję w linię do produkcji pasków PET o wartości ok. 12 mln zł. Spółka chce wcześniej uzyskać zwrot ze zrealizowanych wcześniej projektów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie listopada i grudnia firma zamówi linię.

"Jestem absolutnie przekonany, że warto realizować tę inwestycję. Decyzja zapadnie w czwartym kwartale. Jeśli uzyskamy zwrot z realizowanych wcześniej zadań, to rozpoczniemy realizację tego projektu" - powiedział na konferencji prasowej Tadeusz Nowicki, prezes spółki.

"Moim celem jest, by na przełomie listopada i grudnia tę linię zamówić" - dodał.

d241t0u

Według wcześniejszych informacji spółki, produkuje ona 5 tys. ton paska PET rocznie. Po inwestycji produkcja wzrosłaby do 7,5 tys. ton.

Ergis-Eurofilms wydał w ostatnim czasie 45 mln zł na trzy projekty - produkcję trzydziestotrzywarstwowej folii stretch, uruchomienie linii do produkcji folii PET przeniesionej z Berlina do fabryki w Wąbrzeźnie i uruchomienie nowej linii do laminacji giętkich opakowań.

W czwartek spółka opublikowała wyniki za pierwsze półrocze. Zysk netto grupy w tym okresie spadł do 2,47 mln zł z 4,56 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny do 5 mln zł z blisko 8 mln zł. Przychody pozostały na zbliżonym poziomie co przed rokiem i wyniosły 312 mln zł.

Prezes poinformował, że na osłabienie wyników wpłynęły koszty uruchamianych inwestycji oraz obecna sytuacja rynkowa (kurs euro i ceny surowców).

d241t0u

"Zysk operacyjny w drugim kwartale był niższy niż w poprzednim roku i niższy, niż wcześniej zakładaliśmy. To efekt wdrażanych inwestycji. Jest to jednak czynnik przejściowy. Przeprowadzone projekty dają perspektywę wzrostu rentowności przed końcem roku" - powiedział Nowicki.

Spółce nie sprzyjały też ceny surowców, które - mimo oczekiwanego spadku - rosły.

"Spodziewaliśmy się, że trend na surowcach się odwróci, jednak tak się nie stało. Teraz oczekujemy już stabilizacji cen na obecnych poziomach" - poinformował prezes.

Kurs euro wzrósł w I półroczu tego roku o ok. 7 proc. rok do roku, zwiększając zadłużenie grupy i pogarszając wynik finansowy o wyższe koszty odsetek od kredytów nominowanych w euro.

d241t0u

W listopadzie 2013 roku zapadać będą obligacje spółki o wartości ok. 30 mln zł. Ergis-Eurofilms przeanalizuje na początku przyszłego roku źródła pozyskania kapitału.

"Jeśli zanotujemy zwroty z przeprowadzonych inwestycji na poziomie oczekiwanym przez rynek, będziemy chcieli zastąpić obligacje nową emisją obligacji. Gdyby natomiast zwrot nie był satysfakcjonujący, pomyślimy o kredycie. Ale jest za wcześnie, by o tym przesądzać. Mamy czas do listopada przyszłego roku" - powiedział Nowicki.

Ergis-Eurofilms jest producentem folii stretch i wyrobów z PCV - folii miękkich, granulatów i tapet. Spółka posiada zakłady w Polsce i w Niemczech. Zatrudnia 800 osób. (PAP)

morb/ ana/

d241t0u

Podziel się opinią

Share
d241t0u
d241t0u