Trwa ładowanie...
d3ruq3u

Ergis-Eurofilms wyda w tym roku na inwestycje 16 mln zł

18.02. Warszawa (PAP) - Ergis-Eurofilms zainwestuje w tym roku ok. 16 mln zł. Będą to inwestycje odtworzeniowe. Spółka przed rozpoczęciem kolejnych projektów chce pokazać...

Share
d3ruq3u

18.02. Warszawa (PAP) - Ergis-Eurofilms zainwestuje w tym roku ok. 16 mln zł. Będą to inwestycje odtworzeniowe. Spółka przed rozpoczęciem kolejnych projektów chce pokazać atrakcyjny zwrot z dotychczasowych inwestycji. Liczy, że docelowy poziom produkcji folii stretch (46-47 tys. ton) osiągnie w ciągu trzech lat - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Tadeusz Nowicki.

"W 2013 roku potrzebne będą w grupie inwestycje odtworzeniowe na poziomie ok. 16 mln zł. To również rok istotnych spłat kredytów. Nasze przepływy finansowe zostaną przeznaczone na inwestycje i dalsze zmniejszanie zadłużenia" - powiedział prezes pytany, czy możliwa jest wypłata dywidendy z zeszłorocznego zysku.

Nowicki poinformował, że spółka wstrzymuje się na razie z kolejnymi projektami inwestycyjnymi, w tym z zakupem linii do produkcji pasków PET. Wartość tej inwestycji szacowana była na ok. 12 mln zł. Spółka miała w IV kwartale podjąć decyzję, czy będzie realizować to zadanie.

"Zawiesiliśmy inwestycję na pewien czas. Po tak dużych projektach, jakie wykonaliśmy w ostatnich latach, chcemy skupić się na pokazaniu korzyści z dotychczas przeprowadzonych prac" - powiedział.

d3ruq3u

Ergis-Eurofilms wydał w ostatnich latach 45 mln zł na trzy projekty - produkcję trzydziestotrzywarstwowej folii stretch, uruchomienie linii do produkcji folii PET przeniesionej z Berlina do fabryki w Wąbrzeźnie i uruchomienie nowej linii do laminacji giętkich opakowań.

Spółka zamierza w ciągu najbliższych trzech lat osiągnąć poziom maksymalnej produkcji folii stretch, czyli 46-47 tys. ton. Obecnie wolne moce to ok. 7-8 tys. ton. Zamierza zwiększać sprzedaż krajową folii najbardziej zaawansowanych technologicznie, o największej wartości dodanej.

Obecny udział wartościowy Ergisu-Eurofilms w krajowym rynku folii stretch, wynosi - według szacunków prezesa - ok. 25 proc.

W listopadzie 2013 roku zapadać będą obligacje Ergisu o wartości ok. 30 mln zł. Spółka nie zdecydowała jeszcze, czy wyemituje nowe obligacje, czy zaciągnie na ten cel kredyt.

d3ruq3u

"Decyzji na razie nie ma. To wynika w dużej mierze z podejścia obligatariuszy i banków. Istotny wpływ na tę decyzję będą miały wyniki pierwszego kwartału" - powiedział Nowicki.

W czwartym kwartale 2012 r. grupa miała 312 tys. zł zysku netto wobec 29,4 mln zł straty rok wcześniej (wówczas spółka dokonała odpisu na aktualizację wartości firmy i wartości aktywów trwałych), EBITDA wzrosła do 7,67 mln zł z 7,41 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny do 2,47 mln zł z blisko 2,4 mln zł, a przychody do 149,9 mln zł ze 148 mln zł.

W ostatnim kwartale zeszłego roku nastąpił wyraźny wzrost cen surowców używanych do produkcji folii. Prezes poinformował, że również w pierwszych miesiącach tego roku obserwowana jest lekka tendencja zwyżkowa.

"Odczuwamy presję ze strony producentów surowców na zwiększanie cen, jest ona jednak hamowana słabym popytem. Trudno powiedzieć, co będzie dalej. Jeśli gospodarka będzie zachowywała się słabiej, ceny wzrosną niewiele. Jeśli w gospodarce będzie dobrze, można spodziewać się mocniejszych zwyżek" - ocenił Nowicki.

d3ruq3u

Po czterech kwartałach 2012 roku Ergis miał 7,6 mln zł zysku netto wobec 27,6 mln zł straty rok wcześniej, blisko 36 mln zł EBITDA, podobnie jak to było rok wcześniej, 15,3 mln zł zysku operacyjnego wobec 16 mln zł przed rokiem i 633,5 mln zł przychodów wobec 622,4 mln zł w 2011 roku.

W całym 2012 roku sprzedaż folii stretch wzrosła o 12 proc., co związane było z uruchomieniem w pierwszym półroczu nowej linii produkcyjnej. (PAP)

morb/ jtt/

d3ruq3u

Podziel się opinią

Share
d3ruq3u
d3ruq3u