Trwa ładowanie...
ustawa frankowa
03-08-2016 12:12

Euro najtańsze od kwietnia. Tanieją też inne waluty

Rynek odebrał najnowsze informację dotyczące ustawy frankowej jako sygnał oddalenia się groźby destabilizacji polskiego sektora bankowego.

Euro najtańsze od kwietnia. Tanieją też inne waluty
d2yrwc7
d2yrwc7

Po tym jak Kancelaria Prezydenta opublikowała projekt dotyczący kredytów frankowych, inwestorzy przystąpili do zakupów polskiej waluty. Tak dużego ruchu złotego w stosunku do euro nie odnotowano od momentu opublikowania wyników brytyjskiego referendum. W rezultacie wspólnotowa waluta kosztuje w środę najmniej od kwietnia tego roku.

Według najnowszej propozycji zawartej w ustawie frankowej, przewalutowanie będzie dobrowolne i rozłożone w czasie, a banku obligatoryjnie będą musiały tylko zwrócić spready. Rynek odebrał te informacje jako sygnał oddalenia się groźby destabilizacji polskiego sektora bankowego. W rezultacie odnotowaliśmy umocnienie złotego.

Euro spadło w środę do poziomu 4,30 zł, co jest najniższą wartością od 21 kwietnia. Tańsze są również inne zagraniczne waluty takie jak frank czy dolar. Za szwajcarską walutę trzeba zapłacić 3,97 zł, a za amerykańską 3,85 zł.

Zobacz, jak zmieniała się cena euro we wtorek i w środę

d2yrwc7

- Inwestorzy założyli, iż łagodna wersja ustawy frankowej ogranicza ryzyko destabilizacji sektora bankowego i skokowej wymiany na PLN/CHF, co z kolei ogranicza dalszą presję na rating. W szerszym ujęciu wydaje się, iż zniknął znaczący czynnik krajowego ryzyka, który powodował, iż złoty był jedną ze słabszym walut rynków wschodzących na początku roku. W połączeniu z oczekiwaniami na dalsze luzowanie monetarne ze strony kluczowych instytucji otrzymujemy układ, który może wspierać złotego w średnim okresie - komentuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Około południa ceny zagranicznych walut zaczęły jednak lekko rosnąć, co może świadczyć o tym, że tak duże umocnienie złotego jest tylko chwilowe.

- Po jednorazowej bardzo udanej sesji rynek może znów powrócić w „tryb” wakacyjny, charakteryzujący się ograniczonymi obrotami i zmiennością - dodaje analityk DM BOŚ.

d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7