Trwa ładowanie...

Europa uziemiona. Pył wulkaniczny zamknął niebo

Coraz więcej państw zamyka swoją przestrzeń powietrzną ze względu na chmurę popiołów wulkanicznych znad Islandii. Jak podaje stacja BBC niebo zostało całkowicie zamknięte nad Austrią, Belgią, Bośnią-Hercegowiną, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Holandią, Irlandią, Luksemburgiem, Łotwą, Niemcami, Polską, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Szwajcarią, Ukrainą, Węgrami.

Europa uziemiona. Pył wulkaniczny zamknął nieboŹródło: AP
d1920ow
d1920ow

Coraz więcej państw zamyka swoją przestrzeń powietrzną ze względu na chmurę popiołów wulkanicznych znad Islandii. Jak podaje stacja BBC, niebo zostało całkowicie zamknięte nad Austrią, Belgią, Bośnią-Hercegowiną, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Holandią, Irlandią, Luksemburgiem, Łotwą, Niemcami, Polską, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Szwajcarią, Ukrainą, Węgrami.

Niemcy

Niemieckie służby ruchu lotniczego poinformowały, że przestrzeń powietrzna nad Niemcami będzie zamknięta w niedzielę do godz. 14.

- Obecnie nie widzimy szans poprawy sytuacji (meteorologicznej) w niedzielę - powiedział rzecznik Niemieckiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.

Wszystkie szesnaście międzynarodowych lotnisk w Niemczech, jak również lotniska regionalne zostały w związku z tym zamknięte.

d1920ow

Niemieckie koleje informują, że pociągi dalekobieżne na ważnych trasach - głównie do Frankfurtu i do Wiednia - są pełne. Kolej zmobilizowała cały dostępny tabor.

Belgia

Władze Belgii poinformowały o przedłużeniu czasu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad tym krajem do godz. 14 w niedzielę.

O decyzji poinformował rzecznik belgijskiego sekretariatu stanu ds. mobilności Jan Pauwels.

Szef tego resortu Etienne Schouppe oświadczył, że decyzja został podjęta po uzgodnieniu z Europejską Organizacja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Lotniczego Eurocontrol.

d1920ow

Przestrzeń powietrzna nad Belgią jest zamknięta od czwartku od godz. 16.30 czasu polskiego.

Nie jest jednak wykluczone, że belgijska przestrzeń powietrzna pozostanie zamknięta dla lotnictwa cywilnego nawet do poniedziałku. Narodowy przewoźnik Brussels Airlines ogłosił, że wstrzymuje wszystkie loty co najmniej do południa w poniedziałek. Zdaniem dyrekcji, prognozy meteorologiczne nie rokują szybkiej poprawy sytuacji.

Także co najmniej do poniedziałku nie latają samoloty tanich linii Ryanair z belgijskiego lotniska Charleroi, które jest jedną z głównych baz tego przewoźnika.

d1920ow

Finlandia

Przestrzeń powietrzna Finlandii będzie zamknięta do poniedziałku do godz. 17 czasu polskiego- poinformowały władze tego kraju.

Rzecznik firmy Finavia zarządzającej fińskimi portami lotniczymi oświadczył, że z powodu utrzymującej się chmury pyłu wulkanicznego w wymienionym okresie nie będą przyjmowane ani odprawiane żadne samoloty.

- Według prognoz, chmura pyłu utrzyma się nad Finlandią także po tym okresie - dodał.

d1920ow

Samoloty fińskiego przewoźnika Finnair nie wykonują żadnych lotów od ub. czwartku kiedy zamkniętych zostało 25 lotnisk w tym kraju. Przewoźnik ocenia, że wstrzymanie lotów kosztuje go ok. 2 mln euro dziennie.

Włochy

Władze włoskiego lotnictwa cywilnego (ENAC) poinformowały w piątek wieczorem, że przestrzeń powietrzna na północy kraju zostanie zamknięta w sobotę od 6.00 rano do przynajmniej 14.00, potem do 20. Ostatecznie podjęto decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej do poniedziałku.

Utrudnienia obejmują już niemal wszystkie lotniska

d1920ow

Anglia i Walia

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w nocy z soboty na niedzielę, że w związku z erupcją wulkanu na Islandii i obecnością pyłów wulkanicznych w atmosferze brytyjska przestrzeń powietrzna pozostanie zamknięta do godziny 19.00 czasu miejscowego (20.00 w Polsce).

Przywrócono także ograniczenie lotów w Szkocji i Irlandii Północnej.

Francja

Także Francja przedłużyła czas zamknięcia przestrzeni powietrznej. Zamkniętych jest 26 lotnisk, większość z nich do poniedziałku do godziny 8 rano.

d1920ow

Hiszpania

Do godziny 10 w niedzielę nie będzie funkcjonować 7 lotnisk w - poinformowały hiszpańskie władze lotnicze AENA. Zamknięte są główne lotniska Asturii w Castrillon, a także porty lotnicze w miastach: Santander, Bilbao, San Sebastian, Vitoria, Pampeluna i Logrono.

Irlandia, Szwajcaria, Holandia

Do godziny 14 w niedzielę wstrzymane są także loty nad Irlandia i Szwajcarią. Co najmniej do niedzieli, do godz. 8 zamknięte jest także niebo nad Holandią.

Przestrzeń powietrzna otwarta jest jedynie na Bułgarią, Grecją i Turcją.

d1920ow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1920ow