Trwa ładowanie...

Europejskie QE nie spowodowało przełomu w Warszawie

Wczorajsza zwyżka na GPW dała wreszcie chwilę wytchnienia znękanym inwestorom, ale z pewnością przełomu nie stanowiła. Od wielu miesięcy problemem GPW jest brak potwierdzania ewentualnych pozytywnych sesji i dzisiejszy dzień zapowiadał się właśnie na taki kolejny test.

Share
Europejskie QE nie spowodowało przełomu w Warszawie
Źródło: wikipedia
d14zasp

Po otwarciu byki podjęły próbę kontynuacji wczorajszej zwyżki, jednak już na poziomie 2300 pkt (WIG20)
natrafiły na pierwsze problemy. Co gorsza, problemy te wynikały raczej z niezbyt przekonującego popytu niż agresji podaży. Na rynkach innych klas aktywów trwało oczekiwanie na decyzję EBC i było jasne, że właśnie ona zadecyduje o losach dzisiejszej sesji. Ustabilizowany na poziomie półprocentowej zwyżki handel trwał do ogłoszenia decyzji EBC o skupie obligacji. Mimo iż skala planowanej przez EBC operacji przekracza oczekiwania rynków, nasz parkiet zareagował mini-euforią, która nie trwała nawet pięciu minut.

Cały wystrzał WIG-u 20WIG-u 20 (Zobacz notowania indeksu ») został szybko skorygowany i do końca dnia nie udało się już poprawić dziennego szczytu. Niemniej WIG20 zakończył dzień na poziomie 2319.45 pkt, co oznacza wzrost o 1.38%. Wartość obrotów na całym rynku była przyzwoita (810 mln zł), a szerokość rynku potwierdza, iż byki przechodzą do kontrofensywy, ponieważ przeważały spółki wyraźnie zyskujące na wartości (205/126).

Na rynku blue chipów nie byliśmy świadkami bardzo spektakularnych wydarzeń niemniej skalą aprecjacji i przyzwoitym wolumenem obrotów wyróżnił się KGHMKGHM (Zobacz notowania spółki ») (+2.33%). Przy zdecydowanie mniejszej aktywności pozytywnie zaprezentowały się także AliorAlior (Zobacz notowania spółki ») (+5.28%), Eurocash (+2.46%), Lotos (+3.36%), Energa (+2.93%) i PZU (+2.99%). Po czerwonej stronie zakończyły dzień akcje BZWBK, Bogdanki, mBanku i PKN Orlen. Na szerokim rynku silnie wzrósł kurs Czerwonej Torebki (+17.73%) oraz Groclina (+17.24%). Powody do zadowolenia mogą mieć także akcjonariusze Cormaya (+8.68%), Skystone (+14.67%) i Wasko (+9.59%).

d14zasp

Przebieg dzisiejszej sesji był zdeterminowany reakcją na decyzję EBC i wydaje mi się, iż z tego powodu nie jest specjalnie wiarygodny prognostycznie, ponieważ pierwsze spontaniczne reakcje rynków na tego typu decyzje są często odwrotne do obowiązującej później średnioterminowej tendencji. W aktualnej sytuacji naszego rynku większe zaufanie mam do wskazań AT, a te sugerują możliwe wyczerpanie struktury spadkowej zapoczątkowanej w pierwszych dniach listopada 2014. Jeżeli tak jest, to przed WIG-iem 20 odreagowanie z potencjalnym celem przynajmniej w okolicach 2325-2354 pkt., którego pierwszą fazę mamy już być może za sobą.
Sławomir Koźlarek
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d14zasp

Podziel się opinią

Share
d14zasp
d14zasp