Trwa ładowanie...

Eurostat: strefa euro wychodzi z recesji

Strefa euro wychodzi z trwającej sześć kwartałów recesji, najdłuższej od czasu wprowadzenia euro w 1999 roku - poinformowało w środę unijne biuro statystyczne Eurostat. PKB eurolandu wzrósł po raz pierwszy od jesieni 2011 roku.

Eurostat: strefa euro wychodzi z recesjiŹródło: Thinkstockphotos
d4enfek
d4enfek

W drugim kwartale br. PKB strefy euro był o 0,3 proc. większy niż w pierwszym kwartale. To pierwszy wzrost od trzeciego kwartału 2011 roku. Mniejszy był też spadek PKB eurolandu rok do roku. W drugim kwartale br. wyniósł on 0,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w pierwszym kwartale br. było to 1,1 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że po dwóch kwartałach spadku gospodarka francuska nieoczekiwanie odnotowała wzrost PKB o 0,5 proc. w drugim kwartale br. Poprawiła się też dynamika wzrostu gospodarczego w Niemczech (wzrost o 0,7 proc.).

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn z zadowoleniem powitał te "nieco bardziej pozytywne dane", ale ostrzegł, że nie wolno popadać w samozadowolenie. - Mam nadzieję, że nie będzie żadnych przedwczesnych (...) oświadczeń sugerujących, że "kryzys się skończył" - powiedział.

W podobnym tonie wypowiedział się Jonathan Loynes, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics, podkreślając, że "recesja mogła się skończyć, ale kryzys zadłużenia zdecydowanie się nie skończył". (PAP)

d4enfek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enfek