Trwa ładowanie...
pip

Firmy coraz częściej oszukują na czasie pracy

Niepokojące według Państwowej Inspekcji Pracy są częste naruszenia w rozliczaniu czasu pracy, od których bezpośrednio zależy wysokość płac.

Share
Firmy coraz częściej oszukują na czasie pracy
Źródło: WP.PL, Fot: Wojciech Stróżyk / Reporter
d1e6wua

Państwowa Inspekcja Pracy jest zaniepokojona nieprawidłowościami związanymi z czasem pracy.

Dążenie do obniżenia kosztów działalności przez zmniejszanie i utrzymanie niskiego zatrudnienia oraz nastawienie na zysk, a także świadome naruszanie przepisów. To są od kilku lat główne przyczyny nieprawidłowości w stosowaniu regulacji normujących czas pracy - podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w najnowszym raporcie na ten temat - informuje "Puls Biznesu".

d1e6wua

Inspektorzy pracy w kontrolowanych firmach mieli najczęściej zastrzeżenia do ustaleń wewnątrzzakładowych systemów i rozkładów czasu pracy, a także przyjętych długości okresów rozliczeniowych.

Niepokojące według PIP są częste naruszenia w rozliczaniu czasu pracy, od których bezpośrednio zależy wysokość należności dla pracowników. Chodzi o niewywiązywanie się (wcale lub niewłaściwe) z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

W ocenie inspektorów, badani przedsiębiorcy lekceważą ten wymóg albo wręcz celowo nie rejestrują przepracowanego czasu, aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak wypłata za pracę w godzinach nadliczbowych czy wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Zmiany w Kodeksie pracy w Sejmie:

d1e6wua

Podziel się opinią

Share
d1e6wua
d1e6wua