Trwa ładowanie...

Firmy winne fiskusowi 41 mld zł

Gdyby polskie firmy oddały to co są winne fiskusowi, zniknąłby problem deficytu budżetowego - pisze serwis Forsal. Zaległości podatkowe ma aż 7 tys. polskich firm.

Firmy winne fiskusowi 41 mld złŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
dzwa48u
dzwa48u

W sumie nie zapłaciły fiskusowi aż 40,7 mld zł. To dane podawane za Ministerstwem Finansów, które analizuje przedsiębiorstwa mające zadłużenie przekraczające ponad milion złotych.

Według Forsala, gdyby wszystkie firmy spłaciły swoje długi nie mielibyśmy w tym roku deficytu budżetowego. Eksperci twierdzą, że wyniesie on około 40 mld zł, choć w ustawie zapisano go na poziomie 47,5 mld zł.

Na koniec 2013 firm z długiem wobec państwa przekraczającym milion złotych było dokładnie 6921. Oznacza to wzrost rok do roku aż o 15 proc. Gorzej było tylko w 2012 roku, gdy przyrost sięgnął 18 proc.

Jeszcze gorzej wypadają statystyki samego długu. W zeszłym roku wzrósł on aż o 23,5 proc. To najgorszy wynik od jedenastu lat.

Skąd takie wzrosty? Jak tłumaczy doradca prezydenta Jarosław Neneman, to najprawdopodobniej efekt nadużyć w podatku VAT. To przeciwko oszustwom, np. na elektronice czy paliwach, walczy w ostatnich latach fiskus. Z tego powodu kary oraz naliczenia VAT-u sprawiają, że podatkowy dług rośnie.

dzwa48u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzwa48u