Trwa ładowanie...

Firmy z branży elektronicznej narażone na przestępstwa dot. VAT

Firmy z branży elektronicznej, zwłaszcza zajmujące się obrotem telefonami komórkowymi, tabletami i konsolami do gier, narażone są na przestępstwa związane z VAT - ostrzegają resorty finansów i gospodarki.

Firmy z branży elektronicznej narażone na przestępstwa dot. VATŹródło: Fotolia
da94t46

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż poinformowała, że w poniedziałek zostanie opublikowany przez resorty finansów i gospodarki tzw. list ostrzegawczy w tej sprawie. Władze po raz pierwszy skorzystają z możliwości publicznego ostrzeżenia firm o nieprawidłowościach dotykających rynek. Wprowadzenie takiego instrumentu zapowiedział na początku tego roku minister finansów Mateusz Szczurek.

List ma być skierowany do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. - List będzie miał charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków - zaznaczyła rzeczniczka. Wskazała, że w wyniku prowadzonych przez służby skarbowe analiz ryzyka i kontroli ustalono, że obszarem szczególnie narażonym na wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT lub unikanie zapłaty należności budżetowych z tego tytułu jest rynek produktów elektronicznych, w szczególności telefonów komórkowych, tabletów, konsoli do gier itp.

Zdaniem służb skarbowych istnieje niebezpieczeństwo, że uczciwi przedsiębiorcy działający w branży elektronicznej mogą nieświadomie stać się uczestnikami nielegalnego procederu. Resort finansów radzi zachowanie szczególnej ostrożności i staranności przy podejmowaniu decyzji handlowych.

da94t46

Według MF w ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i w innych państwach UE, obserwuje się zjawisko wykorzystywania mechanizmów VAT do wyłudzania nienależnego zwrotu tego podatku nieodprowadzania podatku.

Działalnością taką zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które angażują w proceder tzw. znikającego podatnika. Podmiot taki nie odprowadza należnego podatku, a jednocześnie tworzy formalne podstawy do żądania jego zwrotu, na dalszym etapie. Dzięki temu uzyskuje uprzywilejowaną pozycję rynkową, ponieważ oferuje towary po niższych cenach.

"Przepisy prawa podatkowego przewidują wyłączenie lub ograniczenie w odliczaniu podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów, w przypadku uczestniczenia w procederze oszustwa" - ostrzega MF w liście. Ministerstwo poinformowało, w często w procederze wyłudzeń dostawcą towaru jest nowopowstała firma, z najniższym kapitałem zakładowym, a jej właścicielem lub reprezentantem jest osoba bez doświadczenia w branży, często obcokrajowiec pochodzący spoza UE.

Firma taka, mimo dużej skali działalności, zarejestrowana jest w "wirtualnym biurze" lub wynajętym mieszkaniu, a dostawcy i odbiorcy w łańcuchu dostaw często zmieniają się bez żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

da94t46

Ponadto towar jest sprzedawany przez szereg mniejszych podmiotów do dużych dystrybutorów, którzy dokonują wywozu tego towaru poza Polskę, towary są oferowane w dużych ilościach, a ich partie z reguły nie są dzielone.

Wskazano, że towary mają wysoką wartość, cena jednostkowa jest często niższa od ceny rynkowej, a dostawca nie dąży do zawarcia dłuższego kontraktu handlowego. Poza tym towary często nie są ubezpieczane, mimo ich wysokiej wartości; terminy płatności są krótkie, marże na transakcjach stosunkowo niskie dla większości firm w łańcuchu i często stanowią stałe kwoty, a negocjacje cenowe z reguły nie mają miejsca.

Charakterystyczne dla wyłudzeń jest także to, że towar, przez kolejne etapy obrotu, zazwyczaj przechowywany jest w tym samym centrum logistycznym, a nie pod adresem sprzedawcy.

MF apeluje, by w przypadku zetknięcia się z opisanym procederem poinformować o tym służby kontroli skarbowej pod adresem kontrola.skarbowa@mofnet.gov.pl lub bezpośrednio organy ścigania.

da94t46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da94t46