Trwa ładowanie...

Fiskus kładzie łapę na kontach i majątkach firm

Skarbówka chce blokować rachunki bankowe przedsiębiorców, nawet bez kontroli sądowej - pisze "Puls Biznesu".

Share
Fiskus kładzie łapę na kontach i majątkach firm
Źródło: AFP, fot: GEORGES GOBET
d1o336w

Pomysł Ministerstwa Finansów zapisano w projekcie założeń nowelizacji ordynacji podatkowej. Fiskus chciałby nie tylko lustrować konta bankowe firm, ale i blokować je według własnego uznania nawet na samym początku kontroli.

- To prawo przysługiwałoby Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej oraz dyrektorom urzędów kontroli skarbowej - informuje Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Kontrolerzy mogliby zajmować całe konta firm na trzy miesiące - obecnie nie mają takiego prawa. Do blokowania dochodziłoby, jeśli kontrolerzy zaczęliby podejrzewać, że doszło do uchylania się od opodatkowania, oszustwa lub wyłudzania zwrotu VAT czy akcyzy.

W ocenie Anny Zięby, ekspertki podatkowej Business Centre Club, propozycje resortu finansów mogą mieć negatywne konsekwencje dla całej gospodarki. Jej zdaniem, pomysł resortu uderzy także w Skarb Państwa, ponieważ firmy będą występować o odszkodowania wynikłe z zablokowania kont.

Propozycje ministerstwa krytykują także prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji i inne resorty. Zdaniem RCL, blokowanie kont jest niezgodne z konstytucją. Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, ostrzega, że proponowane zmiany mogą negatywnie wpłynąć na realizację projektów współfinansowanych przez UE.
Więcej - w "Pulsie Biznesu".

d1o336w

Podziel się opinią

Share
d1o336w
d1o336w