Trwa ładowanie...

Fiskus kontra prezydent. Rząd chce zatopić projekt zmian ordynacji podatkowej

Resort finansów publicznie nie krytykuje prezydenckiego projektu ordynacji podatkowej. Ale po cichu proponuje, by rząd go zablokował - donosi "Puls Biznesu".

Share
Fiskus kontra prezydent. Rząd chce zatopić projekt zmian ordynacji podatkowej
Źródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
dyhao4t

Z dokumentu do którego dotarli dziennikarze gazety wynika, że Ministerstwo Finansów sprzeciwia się najważniejszym zaproponowanym przez prezydenta zmianom w prawie podatkowym. Przypomnijmy, chodzi o wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, czyli w razie wątpliwości co do przepisów, rozstrzyganie sprawy na korzyść podatnika. Dotychczas resort finansów nie ogłosił oficjalnej opinii na temat prezydenckiej propozycji.

Ministerstwo Finansów jest jednak odpowiedzialne za przygotowanie rządowego stanowiska wobec proponowanych zmian w ordynacji podatkowej. W projekcie tego dokumentu napisano, że projekt prezydenta budzi wiele poważnych wątpliwości, ma istotne mankamenty, jest nieprecyzyjny, nie oddaje właściwie problematyki wykładni prawa oraz może spowodować wiele sporów na tle jego rozumienia i stosowania. Resort uważa też, że propozycje prezydenta „nie przyczynią się do budowania pewności prawa podatkowego i zmniejszenia liczby sporów między podatnikami i organami podatkowymi”.

Fiskus straszy też, że rozpatrywanie wątpliwości na korzyść podatników może stanowić „poważne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych”. Ministerstwo sugeruje, by rząd uznał proponowaną zmianę za zagrożenie dla wpływów budżetowych. Proponuje też, by do tematu rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników powrócić za dwa lata przy okazji tworzenia zupełnie nowej ordynacji podatkowej.

dyhao4t

- Takiego postępowania MF można było się spodziewać. Projekt prezydenta jest dla niego niewygodny, bo utrzymanie obecnego bałaganu prawnego jest na rękę fiskusowi. Dzięki niemu w razie kłopotów budżetowych może łatwo wyszarpywać pieniądze od przedsiębiorców. Skoro MF zapewnia, że chce zasady „in dubio pro tributario”, to czemu zwalcza projekt prezydenta, zamiast wspólnie z posłami i ekspertami głowy państwa wypracować dobry projekt, by został uchwalony jeszcze w tej kadencji? - pyta Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Dlaczego resort finansów nie upublicznił dotychczas swojego stanowiska w sprawie zmian prawa podatkowego? Prawdopodobnie przyczyną jest duże znaczenie dokumentu i kampania prezydencka. Konflikt między rządem a prezydentem mógłby zaszkodzić Platformie Obywatelskiej w roku podwójnych wyborów.

dyhao4t

Podziel się opinią

Share
dyhao4t
dyhao4t