Ulga dla rodziców. Skarbówka zamyka "furtkę". Ważny wyrok

Rodzice do tej pory mogli rozliczyć się razem z dziećmi, jednak z przywileju korzystali wyłącznie ci, którzy wychowywali pociechę samotnie. Fiskus zaczął odmawiać preferencji podatkowych rozwodnikom, którzy dzielą się opieką nad dziećmi. Zapadł w tej sprawie ważny wyrok.

Fiskus zaczął odmawiać preferencji podatkowych rozwodnikom, którzy dzielą się opieką nad dziećmi
Fiskus zaczął odmawiać preferencji podatkowych rozwodnikom, którzy dzielą się opieką nad dziećmi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NST

07.12.2023 | aktual.: 07.12.2023 10:55

"Rzeczpospolita" przytacza historię pewnego rozwodnika, który we wniosku o interpretację z lutego 2023 r. wyjaśnił, że jest ojcem ośmiolatka. Od rozwodu z jego matką w 2019 r. nie jest z nikim związany. Mieszka wyłącznie z synem, nad którym władzę sąd powierzył jemu i byłej żonie. Kontakty z dzieckiem zostały ustalone sądownie w wyznaczone dni.

Mężczyzna zaznaczył, że opiekuje się synem na znacznie większą skalę. Nie pobiera żadnych świadczeń, m.in. z tytułu 500 plus. Ponadto w czasie, kiedy syn jest z nim, zajmuje się nim bez niczyjej pomocy. Ojciec był więc przekonany, że może korzystać z rozliczenia PIT jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Co mówi prawo?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wojewódzki Sąd Administracyjny ulgi nie przekreśla

W odpowiedzi fiskus stwierdził, że mężczyzna nie spełnia określonych warunków zawartych w art. 6 ust. 4c ustawy o PIT - donosi gazeta. W ocenie urzędników "preferencja będzie przysługiwała jedynie temu z rodziców czy opiekunów prawnych, który będąc osobą stanu wolnego w roku podatkowym, faktycznie sprawuje nad dzieckiem samodzielnie ciągłą opiekę, bez jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica". Mężczyzna zaskarżył interpretację i wygrał.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA), w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził, że zgodnie z prawem preferencja nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko. Gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, obydwojgu rodzicom przysługuje świadczenie wychowawcze - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W ocenie WSA, gdy dziecko pozostaje pod stałą, codzienną opieką jednego rodzica, a drugi jest zobowiązany do zajmowania się nim doraźnie np. według uzgodnienia stron lub orzeczenia sądu, to status samotnego rodzica ma ten, który wykonuje wszystkie obowiązki, dzięki którym dziecko będzie wychowywane w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój.

"Rodzic, który jest wymaganego stanu cywilnego i w pojedynkę troszczy się o zaspokojenie bieżących potrzeb pociechy, nie traci statusu osoby samotnie je wychowującej z racji utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego rodzica. Dlatego zdaniem WSA skarżący ma prawo do skorzystania z preferencji w PIT. Wyrok nie jest prawomocny - informuje dziennik.

Jak działa ulga na dziecko?

Zgodnie ze zmianami przepisów od 1 lipca samotni rodzice za 2022 r. zapłacą podatek w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów. Z ulgi mogą skorzystać osoby opodatkowane według skali, a przysługuje ona na trzy grupy dzieci: małoletnie, pełnoletnie niepełnosprawne oraz studentów do 25. roku życia.

Nowa-stara ulga zastąpi ulgę obowiązującą od 1 stycznia 2022 r., która polegała na możliwości odliczenia od podatku 1,5 tys. zł, co rząd wprowadził wraz z pierwszą odsłoną Polskiego Ładu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)