Fiskus łaskawszy dla spadkobiercy
Od stycznia wchodzi w życie znowelizowana ustawa dot. spadków i darowizn. Dla osób, które odziedziczyły majątek, to dobra wiadomość.
Nie będą musieli się śpieszyć z zapłaceniem podatku od spadku. Teraz, zamiast jednego miesiąca, będą mieli pół roku na zgłoszenia tego faktu urzędowi skarbowemu. To powinno wystarczyć, by zebrać stos koniecznych papierków.
Dziś niemal każdy obdarowany spadkiem lub uzyskujący darowiznę ma prawo do zwolnienia od podatku. Ale tylko teoretycznie.
Przekonała się o tym Ewa Kotula z Gliwic, która ma mały, przedwojenny domek w województwie świętokrzyskim. _ Dowiedziałam się w urzędzie skarbowym, że muszę podać jego wartość rynkową i tak zaczęła się moja gehenna. W efekcie musiałam zapłacić podatek, bo nie byłam w stanie w ciągu miesiąca zebrać wszystkich niezbędnych dokumentów i zaświadczeń, by uzyskać zwolnienie z podatku _- żali się Ewa Kotula z Gliwic.
Nieruchomości teraz bardzo zmieniają swoją wartość i trudno ją oszacować. Tymczasem podanie wartości rynkowej spadku to wymóg ustawowy. Kotula zamówiła więc rzeczoznawcę, ten pojawił się w jej rodzinnej wsi po 3 tygodniach, bo tyle ma pracy. Nie miała też dokładnych wymiarów domu, musiała z urzędu odległego o kilkaset kilometrów wydobyć dane. Takich jak ona spadkobierców, którzy musieli zapłacić podatek, są tysiące.
_ Dotąd około 90 proc. spadkobierców lub obdarowanych nie dotrzymywało miesięcznego terminu złożenia zgłoszenia w urzędzie skarbowym _- mówi Anna Jeleńska, ekspert www.e-prawnik.pl. _ Nowelizacja przepisów i wydłużenie czasu na dopełnienie formalności niewątpliwie ułatwi życie wielu spadkobiercom i obdarowanym. _
Dostaniemy teraz pół roku na zgłoszenie swojemu urzędowi skarbowemu, że otrzymaliśmy spadek. Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków czy darowizn? Niestety, nie wszyscy członkowie rodziny, a tylko najbliżsi, w pierwszym i drugim stopniu pokrewieństwa. To małżonkowie i wstępni, czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Poza tym zstępni, a więc dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo. Taka osoba, jeśli dostanie spadek lub darowiznę, powinna jak najszybciej złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz SD-Z2. Zgłoszenie nabycia rzeczy lub praw majątkowych w terminie jest bowiem niezbędne, żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach. W przypadku darowizny przekazanej umową w formie aktu notarialnego w ogóle nie trzeba zgłaszać tego do urzędu skarbowego. Czasem dostaniemy od losu jeszcze dłuższy termin niż miesiąc, a 6 miesięcy od 1 stycznia. Wszystko zależy od tego, czym zostaliśmy obdarowani przez los. Jeśli np. lokatą w bank, to termin zaczyna biegnąć z chwilą śmierci naszego bliskiego. Gdyby przypadł nam spadek, o którym dowiemy się z pewnym opóźnieniem - to liczy się chwila uzyskania takiej informacji. Warto więc upewnić się u fiskusa, ile mamy czasu. Stawką jest wartość podatku.
POLSKA Dziennik Zachodni
Beata Sypuła