Fitch nie widzi obecnie przesłanek do zmian polskich ratingów
Perspektywa polskich ratingów jest stabilna i nie ma obecnie przesłanek do jakichkolwiek akcji ratingowych - poinformował dyrektor działu finansów publicznych w agencji ratingowej Fitch Matteo Napolitano.
Jego zdaniem w 2012 r. Polsce trudno będzie sprowadzić deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB, ale deficyt budżetowy na poziomie 35 mld zł jest osiągalny.
"Nie widzimy obecnie przesłanek do żadnych akcji ratingowych. Ryzyka dla naszych ratingów (...) są zbilansowane. Wewnętrzna siła gospodarki (w tym płynny kurs walutowy, stosunkowo zamknięta gospodarka, elastyczna linia kredytowa, a także dobrze zarządzany i nadzorowany sektor bankowy) zrównoważy negatywny wpływ otoczenia, co w sumie skutkuje stabilną perspektywą naszych ratingów" - napisał Napolitano w komentarzu.
"Pozytywnie oceniamy fakt, że budżet został oparty na bardziej realistycznych założeniach wzrostu gospodarczego, ponieważ poprzednio zakładana dynamika 4 proc. była nazbyt optymistyczna. Nie mamy pełnych informacji, ale wygląda na to, że cel deficytu budżetowego w 2012 r. jest wykonalny. Niemniej jednak plan sprowadzenia deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r. nadal wydaje się dosyć trudny do zrealizowania, ponieważ oznaczałoby to redukcję o 2,5-3 proc. PKB przy spowalniającej aktywności gospodarczej w kraju i zagranicą" - dodał.
"Ogólny wydźwięk budżetu na 2012 r. jest mieszany. Plan podnoszenia wieku emerytalnego od 2013 r. jest pozytywny. Jednak wiele działań podnoszących wpływy do budżetu wydaje się być jednorazowymi, jak dywidendy ze spółek skarbu państwa czy zysk NBP, bez sygnałów strukturalnych reform wydatków, które sprowadziłyby deficyt i dług na ścieżkę obniżającą się. Podsumowując, budżet na 2012 r. nie zmienia generalnego obrazu dla nas. Będziemy nadal uważnie obserwować polską politykę fiskalną, gdyż uważamy, że jest to słaba strona Polski" - napisał Napolitano.
Obecnie długoterminowy rating Polski w agencji Fitch to "A minus" dla waluty zagranicznej oraz "A" dla waluty krajowej. Perspektywa ratingów jest stabilna.
Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projektu budżetu na 2012 rok z deficytem budżetowym w wysokości 35 mld zł i wzrostem PKB na poziomie 2,5 proc.