Trwa ładowanie...
d3jcat0

FM Bank PBP planuje za około 3 lata wejść na GPW

17.04. Warszawa (PAP) - FM Bank PBP, bank, który powstanie z połączenia FM Banku i Polskiego Banku Przedsiębiorczości planuje za około 3 lata wejść na GPW. Debiutowi będzie...

Share
d3jcat0

17.04. Warszawa (PAP) - FM Bank PBP, bank, który powstanie z połączenia FM Banku i Polskiego Banku Przedsiębiorczości planuje za około 3 lata wejść na GPW. Debiutowi będzie towarzyszyć emisja nowych akcji - poinformował Paweł Gieryński, szef rady nadzorczej banków i partner w Abris Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem banków.

"W perspektywie kilku lat, umownie za 3 lata, będziemy chcieli doprowadzić do oferty publicznej banku. W perspektywie kilku lat chcemy wyjść z jego akcjonariatu" - powiedział Gieryński na środowej konferencji prasowej.

Obecnie głównym inwestorem w FM Banku i jedynym właścicielem Polskiego Banku Przedsiębiorczości jest fundusz Abris Capital Partners.

d3jcat0

Po połączeniu banków Abris Capital Partners będzie miał ponad 95 proc. jego akcji.

Gieryński poinformował, że upublicznieniu banku towarzyszyć ma także emisja nowych akcji.

"Planujemy zwiększenie kapitału banku" - powiedział Gieryński.

Przedstawiciele banków poinformowali, że na koniec 2013 roku współczynnik wypłacalności FM Bank PBP wyniesie 14 proc. Bank planuje wzmocnić bazę kapitałową poprzez emisje obligacji podporządkowanych (w 2013 roku na kwotę około 50 mln zł), chce także pozyskać około 30 mln euro linii kredytowej z EBI.

d3jcat0

W marcu FM Bank i Polski Bank Przedsiębiorczości złożyły do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na połączenie. Planowaną datą fuzji prawnej i operacyjnej jest 30 czerwca 2013 roku, a zakładaną datą startu nowego banku jest 1 lipca 2013 roku.

Polski Bank Przedsiębiorczości specjalizuje się w obsłudze średnich firm, o rocznych obrotach do 300 mln zł, z kolei FM Bank koncentruje się na mikrofirmach, o obrotach nieprzekraczających 4 mln zł. Banki podały, że połączony bank przygotuje ofertę także dla małych firm.

Połączony bank obsługiwać będzie 25 tys. mikrofirm, kilkaset średnich firm i około 15 tys. klientów indywidualnych.

FM Bank PBP będzie miał w sumie 56 oddziałów i cztery centra korporacyjne.

Na koniec 2012 roku aktywa obu banków wynosiły 2,8 mld zł i zgodnie z planami na koniec 2013 roku mają wzrosnąć do 3,9 mld zł.

W 2012 roku zysk netto FM Banku wynosił 10,1 mln zł, a PBP 69,4 mln zł.(PAP)

seb/ osz/

d3jcat0

Podziel się opinią

Share
d3jcat0
d3jcat0