Fragmenty metalu w ciastkach z supermarketu. GIS ostrzega
Do dwóch popularnych sieci sklepów trafiły ciastka, w których znaleziono metal. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zadecydował o natychmiastowym wycofaniu ich ze sprzedaży, a sklepy zapewniają, że podjęły już odpowiednie działania.
20.02.2024 09:48
W komunikacie GIS przekazał, że firma Banketbakkerij Merba B.V. z Holandii zgłosiła wycofanie partii wyrobów ciastkarskich ze względu na obecność metalowych fragmentów w produktach.
Według informacji przekazanych przez holenderską firmę, wskutek skarg konsumentów stwierdzono, że obce ciała znajdują się w produktach wyprodukowanych między 7 a 15 grudnia 2023 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18
Wycofane produkty to:
- FINTON'S Chocolate 40 proc. Cookies 225 g z numerem partii 2334803 i datą minimalnej trwałości 12 września 2024 r., dystrybuowany przez NETTO Sp. z o.o.,
- K-Classic Ciastka z podwójną czekoladą 200 g z numerem partii 2334103 i datą minimalnej trwałości 6 grudnia 2024 r., dostępny w sklepach Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp.j.
Kaufland poinformował, że wycofane produkty nie są już dostępne w ich sklepach, a konsumenci mogą zwrócić je we wszystkich placówkach, nawet bez paragonu, otrzymując zwrot pieniędzy.
Firma NETTO Sp. z o.o. zapewniła w komunikacie, że również podjęła działania w celu wycofania produktu ze sprzedaży w swoich sklepach oraz poinformowała klientów o zaistniałym zagrożeniu.
Ostrzeżenia dotyczące żywności są regularnie publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. GIS podkreśla, że ich celem nie jest piętnowanie przedsiębiorców, lecz podjęcie natychmiastowych działań - takich jak zwrot produktów do sklepu czy wycofanie ich z asortymentu.
W ostatnich dniach trzeba uważać nie tylko na ciastka
Ponad 20 ton mrożonych malin z Ukrainy zatrzymano na polskiej granicy - w owocach znaleziono plastik. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii do obrotu - a to nie pierwszy taki przypadek.
Zobacz także
W ostatnim czasie WIJHARS w Lublinie wydawał podobne decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułów rolno spożywczych, w których była zakwestionowana obecność owoców zapleśniałych i zepsutych - poinformowano w komunikacie.
Z powodu braku spełnienia norm handlowych IJHARS nie dopuścił do obrotu aż 194 ton produktów spożywczych w ciągu zaledwie czterech dni. Wszystkie pochodziły z Ukrainy.