Frankowicze ostro krytykują Belkę. "To skandaliczna wypowiedź!"

Prezes NBP Marek Belka ostrzegł w Sejmie posłów, aby ostrożnie podchodzili do pomysłów przewalutowania kredytów hipotecznych.

Frankowicze ostro krytykują Belkę. "To skandaliczna wypowiedź!"
Źródło zdjęć: © AFP

25.07.2015 | aktual.: 25.07.2015 12:01

Prezes NBP Marek Belka ostrzegł w Sejmie posłów, aby ostrożnie podchodzili do pomysłów przewalutowania kredytów hipotecznych z franków na złote. Stowarzyszenie frankowiczów uznało tę wypowiedź za skandaliczną - donosi "Gazeta Polska Codziennie".

"Zdaniem frankowiczów prezes NBP przedstawił niedopuszczalny punkt widzenia twardogłowego finansisty" - pisze "GPC". Marek Belka stwierdził, że pomysły przewalutowania kredytów mogą destabilizować banki, bo mamy na franku bańkę spekulacyjną. - Ta bańka może kiedyś pęknąć, frank się osłabi. Wtedy ci kredytobiorcy, którym dzisiaj nakażemy przewalutować kredyt na złote, przyjdą i powiedzą: znowu żeście nas oszukali. Raz, jak żeście nas wpuścili we franki i drugi, jak żeście nas wpuścili w złotówki - powiedział Belka.

Tymczasem Tomasz Sadlik, prezes Stowarzyszenia Pro Futuris, skupiającego osoby poszkodowane przez banki, uważa, że istnieją podejrzenia o popełnieniu przestępstwa na masową skalę przez zarządy banków, sprzedających kredyty we frankach.

- Nie można destabilizować banków?! - mówi. - A czy banki mogą destabilizować nam życie? - pyta w rozmowie z dziennikiem.

Według "Gazety Polskiej Codziennie" zmiana frontu przez Marka Belkę zaskakuje. Jeszcze w marcu ubiegłego roku mówił, że kredyty walutowe są jak społeczna tykająca bomba. "Nie możemy tak po prostu zostawić tego problemu na najbliższe 20 lat. Usiądźcie między sobą i zaproponujcie jakieś innowacyjne rozwiązanie. To nie jest problem, obok którego powinniśmy przejść obojętnie" - radził Belka.

Frankowicze oczekują ustawy, która rozwiąże ich problem oraz ukarze winnych nadużyć, które polegały na oferowaniu produktów w sposób wprowadzający w błąd, a także produktu niedostosowanego do możliwości lub potrzeb klienta.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1201)