Trwa ładowanie...

Friedman: Polska nie jest już kaleką Europy, a w przyszłości będzie potęgą

George Friedman, założyciel i szef prywatnej agencji wywiadu Stratfor kilka lat temu w książce "Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek" zapowiedział, że Polska wyrośnie na najważniejsze państwo w regionie. Zobacz, co teraz mówi na temat naszego kraju w rozmowie w WP.PL.

Share
Friedman: Polska nie jest już kaleką Europy, a w przyszłości będzie potęgą
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d2uebwb

- Nie jesteście już kaleką Europy. Jesteście znaczącym państwem, które ma własne prawa. Macie silną gospodarkę i militarny potencjał. Najważniejsze, co musicie zrobić, to zacząć wierzyć w siebie - przekonywał George Friedman.

Zdaniem amerykańskiego politologa, Rosja znajduje się pod ścianą, a jej inwazja na Ukrainę to tak naprawdę desperacka reakcja obronna. Z kolei Niemcy, których gospodarka uzależniona jest od eksportu, będą miały problem z utrzymaniem równowagi. Do tego wszystkiego dochodzą problemy Unii Europejskiej.

d2uebwb

- Unia Europejska jest w głębokim kryzysie. Wyniki ostatnich wyborów odzwierciedlają tę chorobę. Południe Europy jest w dramatycznej sytuacji - powiedział w rozmowie z WP.PL George Friedman. - Nie można utrzymywać sytuacji, gdy członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z 25 proc. bezrobociem. To jest tragedia - dodał.

Na tym tle - dla Friedmana - Polska jawi się jako dobre miejsce do wzrostu i inwestycji. A Polakom radzi, by zamiast rozglądać się za zagraniczną pomocą, nauczyli się liczyć na siebie.

George Friedman był gościem konferencji Poland Transformated zorganizowanej przez wydawcę magazynu biznesowego Poland Today.

d2uebwb

Podziel się opinią

Share
d2uebwb
d2uebwb