"FT": prywatne grupy kapitałowe zainteresowane Polkomtelem
Największe na świecie prywatne grupy kapitałowe zaoferują do 4 mld euro za przejęcie operatora telefonii komórkowej Polkomtel, którego jednym z udziałowców jest brytyjska sieć Vodafone - donosi poniedziałkowy "Financial Times".
Wśród potencjalnie zainteresowanych gazeta wymienia: Apax Partners, Blackstone, TPG oraz CVC Capital Partners. Transakcja sprzedaży utworzonego w 1996 r. Polkomtelu ma się rozpocząć z początkiem października i zostanie zakończona z początkiem 2011 r. Blackstone i TPG pracują nad wspólną ofertą.
Według "FT" zanosi się na to, że Polkomtel zostanie wyceniony na poziomie sześciokrotnie przewyższającym ubiegłoroczny wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny przed operacjami finansowymi, opodatkowaniem i amortyzacją). Wskaźnik ten był w ub. r. 14 proc. niższy niż w poprzednim roku i wyniósł 2,7 mld zł.
Przychody Polkomtelu w 2009 r. wyniosły 8 mld zł. i były o 6 proc. niższe w porównaniu z 2008 r. Powodem było gospodarcze spowolnienie i rosnąca konkurencja na rynku osiągającym stan nasycenia - wskazuje "FT".
W 2008 r., gdy duńska firma telekomunikacyjna TDC sprzedała swój 25-proc. udział w Polkomtelu, operator był wyceniony na 3,7 mld euro. Zarówno Blackstone jak i Apax są inwestorami w TDC i mają szczegółową wiedzę o polskiej firmie.
"FT" sądzi, że prywatne spółki kapitałowe mogą jako jedyne stanąć do przetargu, ponieważ nie zanosi się na to, by z ofertami wystąpił któryś z dużych europejskich inwestorów branżowych. Tym samym dla spółek kapitałowych może to być jedna z największych transakcji w Europie od trzech lat.
France Telecom i Deutsche Telekom już teraz są obecne na polskim rynku telefonii komórkowej, gdzie są właścicielami operatorów Orange i Ery i przy próbie kupna Polkomtelu musieliby się liczyć ze sprzeciwem regulatora. Polkomtel i Orange mają ok. 14 mln abonentów każdy, zaś Era niewiele im ustępuje. Ma ich 13 mln.
Brytyjski operator telefonii komórkowej Vodafone, który swego czasu miał ambicje przejęcia Polkomtelu jest obecnie gotów odsprzedać swój udział, ponieważ w dążeniu do zmaksymalizowania zwrotów dla swoich inwestorów odsprzedaje mniejszościowe udziały w zagranicznych spółkach.
Oficjalnie Vodafone nie potwierdza tych doniesień, ale "FT" twierdzi, że firma sprzeda swój 24,4-proc. udział, jeśli dostanie dobrą cenę. W żadnym zaś razie nie będzie korzystała z prawa do pierwokupu, które posiada w przypadku, gdy pozostali udziałowcy są skłonni wyzbyć się swoich udziałów.
Oprócz Vodafone, udziałowcami Polkomtelu są: Polska Grupa Energetyczna, KGHM, PKN Orlen oraz Węglokoks. Polscy udziałowcy mają łącznie ponad 75 proc. udziałów Polkomtelu. Niektórzy z zamiarem sprzedaży swoich udziałów nosili się od lat, ale dopiero ostatnio wyznaczyli doradców w tym zakresie, ponieważ potrzeba im środków na sfinansowanie własnych planów inwestycyjnych.