Fundacja "Barka" nagrodzona podczas Globalnej Konferencji nt. Rozwoju w Pekinie

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka otrzymała
nagrodę za "najbardziej innowacyjny projekt na rzecz rozwoju"
podczas trwającej w Pekinie VIII Globalnej Konferencji nt. Rozwoju
- poinformowała Ewa Sadowska z Fundacji.

Projekt "Barki" "Rozwój ekonomiki socjalnej" - polega na tworzeniu "przedsiębiorstw społecznych" na wzór włoskich spółdzielni socjalnych, w ramach których tworzone są nowe miejsca pracy w takich dziedzinach jak rolnictwo, ogrodnictwo, budownictwo, renowacja starych domów, rzemiosło.

O główna nagrodę "Barka" rywalizowała z dwoma innymi projektami: z Indii "Program wspierania rozwoju dzieci" i Beninu - "Projekt zdrowotny i środowiskowy."

VIII Konferencja nt. Światowego Rozwoju (The Eighth Annual Global Development Conference) odbywa się w dniach 14-16 stycznia 2007 r. Tematem wiodącym jest rozwój Azji i jego konsekwencje. Podczas sesji plenarnych i warsztatów omawiane są trendy demograficzne, systemy opieki społecznej, rozwój rynków pracy, nowe strategie walki z ubóstwem i głodem oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska.

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka powstała w 1989 r. w odpowiedzi na problemy społeczne okresu transformacji ustrojowej. Prowadzą ją Barbara i Tomasz Sadowscy. Fundacja stworzyła system, który przywraca do społeczeństwa osoby wcześniej z niego wykluczone - bezdomne, bezrobotne, samotne, alkoholików, byłych więźniów. Dzięki odpowiedniej pomocy dostają oni możliwość kształcenia, rozwoju, pracy, a nawet uzyskania mieszkania.

Fundacja realizuje cztery programy: wspólnoty, socjalno- edukacyjny, pozyskiwania i tworzenia nowych miejsc pracy dla osób długotrwale bezrobotnych oraz taniego budownictwa socjalnego. Od lat "Barka" przygotowuje też kolację wigilijną dla kilkuset osób.

Wspólnoty "Barki" to kilkanaście miejsc w całej Polsce, w których mieszka w sumie ponad 500 osób. W jednej wspólnocie żyje do 25 osób, które same dbają o dom, uprawiają ziemię, hodują zwierzęta. Wspólnota stara się posiadać własny program gospodarczy, tak aby być ekonomicznie niezależną. Zwykle są to małe farmy ekologiczne.

Ponieważ większość z mieszkańców wspólnot ma niskie wykształcenie, "Barka" dokształca ich w swoich szkołach, m.in. w Poznaniu, Chudopczycach, Cieszynie i Strzelcach Opolskich.

Trzeci program realizowany przez Fundację dotyczy rozwoju zatrudnienia socjalnego. Polega na tworzeniu "przedsiębiorstw społecznych" na wzór włoskich spółdzielni socjalnych, w ramach których tworzone są nowe miejsca pracy w takich dziedzinach jak rolnictwo, ogrodnictwo, budownictwo, renowacja starych domów, rzemiosło.

Fundacja realizuje także program związany z tanim budownictwem socjalnym, by osoby wykluczone społecznie miały szansę na pełne usamodzielnienie się.

Latem w Londynie "Barka" otworzyła biuro Polsko-Brytyjskiej Misji na rzecz Zatrudnienia, która pomaga bezdomnym i bezrobotnym Polakom.

Źródło artykułu:PAP
nagrodafundacjapraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)