Trwa ładowanie...

Fundusz Kościelny w górę. Księża dostają coraz więcej

Trzynastki, czternastki, niższe podatki, podwójna waloryzacja emerytur - można powiedzieć, że księża żyją jak pączki w maśle. Ich przychody rosną wraz z wzrostem nakładów na Fundusz Kościelny z budżetu państwa, czyli pieniędzy podatników. Rząd PiS nie oszczędza w wydatkach na Kościół.

Share
Fundusz Kościelny w górę. Księża dostają coraz więcejŹródło: Pixabay
dktw6id

Podwójna waloryzacja emerytury, podatki niższe od pozostałych emerytów oraz dodatki w postaci trzynastki i czternastki - tak wygląda obecnie sytuacja finansowa księży emerytów - czytamy w "Super Expressie".

Sprawdź też: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/fundusz-koscielny-z-kazdym-rokiem-wyzszy-przyczynia-sie-do-tego-wzrost-placy-minimalnej-6529770899760769a.html" target="_blank">Fundusz Kościelny z każdym rokiem wyższy</a>

Jaką emeryturę ma ksiądz i ile zarabia? Jak się okazuje - coraz więcej, bowiem pieniądze wpływające na konta księży rosną wraz z Funduszem Kościelnym oraz naszymi podatkami.

Jak wylicza "SE", gwarantowana minimalna waloryzacja emerytur, trzynastki dla emerytów oraz 500 plus dla niesamodzielnych to jedne z nielicznych form wsparcia dla polskich seniorów, ale także i księży emerytów, którzy dodatkowo dostali podwyżki emerytur (czyli drugą waloryzację) z tytułu kolejnej dotacji państwa na Fundusz Kościelny, a za rok ksiądz na emeryturze będzie mógł liczyć nawet na czternastkę.

Obejrzyj: Rzecznik MSP przestrzega. "Powtórne zamrożenie gospodarki to katastrofa"

Księża emeryci swoje świadczenia dostają z Funduszu Kościelnego, ale też - jak miliony polskich emerytów - z ZUS. Ten pierwszy rodzaj emerytur wypłacany jest proboszczom od 75. roku życia (to ich wiek emerytalny), drugi po ukończeniu 65 lat.

dktw6id

Fundusz Kościelny puchnie z każdym rokiem, jeszcze w latach 90. państwo łożyło na niego poniżej 10 mln zł rocznie. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w oparciu o dokument MSWiA, wysokość Funduszu Kościelnego w 2019 roku wyniosła 171 mln zł.

Wprawdzie zeszłoroczna wysokość jest nieco niższa niż w 2018 r., ale rekordowo wysokie były wpłaty na składki ubezpieczeniowe duchownych. Wzrost Funduszu ma jeszcze jedną przyczynę. Za rządów PiS przywrócono dotacje na renowację i konserwację obiektów sakralnych. Ta pozycja podniosła zeszłoroczny budżet Funduszu o 18 mln zł.

Czytaj także: <a href="https://finanse.wp.pl/mandaty-ostro-w-gore-nowa-propozycja-premiera-takich-podwyzek-jeszcze-nie-bylo-6530154060248705a" target="_blank">Mandaty ostro w górę. Nowa propozycja premiera</a>

Na emerytury dla księży podatnicy przeznaczyli 153 mln zł, czyli o 6 mln zł więcej niż wynikało to z poprzednich dokumentów MSWiA. To oznacza, że waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego wyniosła aż 4,08 proc. - takiej waloryzacji może pozazdrościć każdy emeryt.

W tym samym czasie księża otrzymali także "zwykłą" podwyżkę emerytur, taką jak każdy emeryt pobierający wypłaty z ZUS, czyli minimalnie 70 złotych lub 2,86 proc. swojego dotychczasowego świadczenia.

dktw6id

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dktw6id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dktw6id
dktw6id