Trwa ładowanie...
d9x49s6

Fundusz Kościelny w górę. Księża dostają coraz więcej

Trzynastki, czternastki, niższe podatki, podwójna waloryzacja emerytur - można powiedzieć, że księża żyją jak pączki w maśle. Ich przychody rosną wraz z wzrostem nakładów na Fundusz Kościelny z budżetu państwa, czyli pieniędzy podatników. Rząd PiS nie oszczędza w wydatkach na Kościół.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Księża emeryci dostają krocie. "Zwykli" seniorzy mogą tylko pozazdrościć
Księża emeryci dostają krocie. "Zwykli" seniorzy mogą tylko pozazdrościć (Pixabay)
d9x49s6

Podwójna waloryzacja emerytury, podatki niższe od pozostałych emerytów oraz dodatki w postaci trzynastki i czternastki - tak wygląda obecnie sytuacja finansowa księży emerytów - czytamy w "Super Expressie".

Sprawdź też: Fundusz Kościelny z każdym rokiem wyższy

Jaką emeryturę ma ksiądz i ile zarabia? Jak się okazuje - coraz więcej, bowiem pieniądze wpływające na konta księży rosną wraz z Funduszem Kościelnym oraz naszymi podatkami.

d9x49s6

Jak wylicza "SE", gwarantowana minimalna waloryzacja emerytur, trzynastki dla emerytów oraz 500 plus dla niesamodzielnych to jedne z nielicznych form wsparcia dla polskich seniorów, ale także i księży emerytów, którzy dodatkowo dostali podwyżki emerytur (czyli drugą waloryzację) z tytułu kolejnej dotacji państwa na Fundusz Kościelny, a za rok ksiądz na emeryturze będzie mógł liczyć nawet na czternastkę.

Obejrzyj: Rzecznik MSP przestrzega. "Powtórne zamrożenie gospodarki to katastrofa"

Księża emeryci swoje świadczenia dostają z Funduszu Kościelnego, ale też - jak miliony polskich emerytów - z ZUS. Ten pierwszy rodzaj emerytur wypłacany jest proboszczom od 75. roku życia (to ich wiek emerytalny), drugi po ukończeniu 65 lat.

d9x49s6

Fundusz Kościelny puchnie z każdym rokiem, jeszcze w latach 90. państwo łożyło na niego poniżej 10 mln zł rocznie. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w oparciu o dokument MSWiA, wysokość Funduszu Kościelnego w 2019 roku wyniosła 171 mln zł.

Wprawdzie zeszłoroczna wysokość jest nieco niższa niż w 2018 r., ale rekordowo wysokie były wpłaty na składki ubezpieczeniowe duchownych. Wzrost Funduszu ma jeszcze jedną przyczynę. Za rządów PiS przywrócono dotacje na renowację i konserwację obiektów sakralnych. Ta pozycja podniosła zeszłoroczny budżet Funduszu o 18 mln zł.

Czytaj także: Mandaty ostro w górę. Nowa propozycja premiera

Na emerytury dla księży podatnicy przeznaczyli 153 mln zł, czyli o 6 mln zł więcej niż wynikało to z poprzednich dokumentów MSWiA. To oznacza, że waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego wyniosła aż 4,08 proc. - takiej waloryzacji może pozazdrościć każdy emeryt.

W tym samym czasie księża otrzymali także "zwykłą" podwyżkę emerytur, taką jak każdy emeryt pobierający wypłaty z ZUS, czyli minimalnie 70 złotych lub 2,86 proc. swojego dotychczasowego świadczenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9x49s6

Podziel się opinią

Share
d9x49s6
d9x49s6