Trwa ładowanie...
d49c2sm

Gaj: w budżecie zapisane 1,8 mld zł z aukcji częstotliwości

W budżecie państwa na 2014 r. zaplanowano przychody w wysokości 1,8 mld zł z aukcji częstotliwości radiowych 1800 MHz i 2,6 GHz - poinformowała w środę prezes UKE Magdalena Gaj. Dzięki niej w Polsce mają powstać sieci szybkiego internetu, tzw. LTE.

Share
d49c2sm

Gaj w środę wzięła udział w posiedzeniu sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Aukcja częstotliwości będzie możliwa dzięki tzw. dywidendzie cyfrowej. To te częstotliwości, które stały się dostępne dzięki wyłączeniu w Polsce naziemnej telewizji analogowej. Mogą być przeznaczone np. na potrzeby sieci internetu szerokopasmowego.

- Urząd w chwili obecnej jest w procesie aukcji na te częstotliwości. Konsultacje kończą się 19 marca. Następnie będziemy analizowali zgłoszone uwagi, a potem ogłosimy aukcję. Przewidziany w Prawie telekomunikacyjnym termin na składanie ofert to 45 dni od ogłoszenia aukcji - powiedziała w środę Gaj. Jak dodała, będzie to pierwsza taka elektroniczna aukcja częstotliwości w Polsce.

- Jeśli chodzi o przychody dla budżetu państwa, które zostały zaplanowane na ten rok z tytułu tej aukcji, to jest to kwota 1 mld 800 mln zł - łącznie z aukcji częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz - dodała.

d49c2sm

Proces konsultacyjny trwa po raz drugi, po tym, jak Gaj w lutym odwołała pierwszą aukcję. Powodem tej decyzji było to, że firmy, które zamierzały uczestniczyć w aukcji, nie miały przez 2,5 godz. dostępu do wyjaśnień dokumentacji aukcyjnej.

Gaj poinformowała w połowie lutego, że UKE nie wprowadził zasadniczych zmian w dokumentacji, jednak - wsłuchując się w głosy rynku - uszczegółowił i doprecyzował część zapisów, aby były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości.

Zwycięzcy aukcji na częstotliwości przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych będą uprawnieni do ich wykorzystywania przez 15 lat od dnia doręczenia decyzji Prezesa UKE w sprawie rezerwacji tych częstotliwości.

W projekcie dokumentacji zapisano obowiązki zwycięzcy aukcji, m.in. podjęcie inwestycji w nowoczesną sieć mobilnego internetu w całej Polsce.

Wstępne zainteresowanie udziałem w aukcji wyrazili wszyscy najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d49c2sm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49c2sm
d49c2sm