Trwa ładowanie...

Gazety mogą kosztować 10 zł

Ceny gazet mogą wzrosnąć nawet do 10 zł za egzemplarz. Może tak się stać, jeśli w maju Komisja Europejska wprowadzi cła zaporowe na import papieru z Azji - twierdzi "Super Express".

Gazety mogą kosztować 10 złŹródło: AFP, fot: Justin Sullivan
d6b6w3r
d6b6w3r

Jak pisze gazeta, Unia Europejska chce zahamować kupowanie papieru z Chin. Chodzi o to, by zmusić firmy europejskie do zaopatrywania się w papier wyłącznie na miejscu. Ma to chronić lasy w Chinach. Jednak udział chińskiego papieru w rynku europejskim to zaledwie kilka procent.

O co więc chodzi? W opinii "SE" o ochronę kilku europejskich producentów papieru. Mają oni mieć dobre kontakty w Brukseli.

Wprowadzenie ceł przełoży się na zahamowanie branży papierniczej, drukarskiej i poligraficznej w Polsce. Warte są one obecnie ponad 10 mld zł i zatrudniają ponad 100 tys. osób. Wzrosną także ceny gazet i książek.

Zdaniem gazety nie ma argumentów ekonomicznych za wprowadzeniem tych ceł. Wręcz przeciwnie, może to sprowokować Chiny do działań odwetowych.

Polska w na razie wstrzymuje się od głosu nt. ceł. 12 innych krajów UE jest im przeciwnych. Gdyby rozmowy na temat ceł się przedłużyły, Polska może musieć rozwiązać ten problem podczas swojej prezydencji, rozpoczynającej się 1 lipca.

d6b6w3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6b6w3r