Trwa ładowanie...
d1ige79

Getin Noble Bank nie wyklucza sekurytyzacji kolejnych portfeli samochodowych

19.12. Warszawa (PAP) - Getin Noble Bank po przeprowadzeniu sekurytyzacji portfela kredytów samochodowych o wartości ok. 1 mld zł nie wyklucza sekurytyzacji kolejnych portfeli z...

Share
d1ige79

19.12. Warszawa (PAP) - Getin Noble Bank po przeprowadzeniu sekurytyzacji portfela kredytów samochodowych o wartości ok. 1 mld zł nie wyklucza sekurytyzacji kolejnych portfeli z tego segmentu - poinformował PAP Marcin Dec, dyrektor Zarządzający Obszarem Skarbu Getin Noble Bank.

"Przygotowanie takich transakcji trochę trwa, a portfel, który może być objęty sekurytyzacją musi mieć już pewną historię obsługi. Po pół roku, czy po roku, na pewno wrócimy do tematu i będziemy chcieli uruchamiać kolejny projekt tego typu. Dotyczyć to będzie portfeli samochodowych, być może nie tylko kredytów, ale także wierzytelności związanych z leasingiem" - powiedział PAP Dec.

Getin Noble Bank poinformował w środę o przeprowadzeniu sekurytyzacji portfela kredytów samochodowych o wartości ok. 1 mld zł. Sekurytyzacją zostało objętych około 33 tys. umów kredytów.

Wyemitowane w ramach oferty prywatnej obligacje sekurytyzacyjne otrzymały rating Aa3 przyznany przez agencję ratingową Moody's.

d1ige79

"Portfel tych kredytów najbardziej nadawał się do tej transakcji ze względów prawnych i podatkowych. Zamieniamy aktywa, które są niepłynne, czyli kredyty, na papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę celową, które możemy na przykład sprzedać do wykupu inwestorom instytucjonalnym lub przeprowadzić transakcje repo" - powiedział Dec.

Dyrektor poinformował, że wyemitowane w ramach oferty prywatnej obligacje o wartości 519 mln zł zostały nabyte przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz krajowe instytucje finansowe. EBOR kupił obligacje za 213 mln zł.

"Środki pozyskane z emisji będą wykorzystane na dalszą akcję kredytową do tej samej grupy klientów, na kredyty samochodowe do małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział.

Na koniec III kwartału portfel kredytów samochodowych Getin Noble Banku wynosił 4,08 mld zł.

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ kam/ osz/

d1ige79

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ige79
d1ige79