GfK: spadek nastrojów konsumenckich w lipcu

Po trwającym trzy miesiące wzroście nastrojów ekonomicznych Polaków, w lipcu nastąpił ich spadek. Indeks Nastrojów Konsumenckich GfK obniżył się w ciągu ostatniego miesiąca o 4 pkt i wynosi obecnie -23,5 pkt - poinformował w komunikacie Instytut GfK Polonia.

Zdaniem autorów raportu, nie jest to zapowiedź odwrócenia trendu, a jedynie korekta trzymiesięcznych wzrostów.

Z raportu wynika, że ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych spadła o 3 pkt, po wzroście w czerwcu o 4 pkt. Wskaźnik wynosi obecnie -7 pkt i powrócił do poziomu z kwietnia br.

"Stały zakres wahań wskaźnika ilustrującego oceny przyszłej sytuacji gospodarstw domowych w ciągu drugiego kwartału potwierdza stabilizację ocen prognoz konsumentów co do ich sytuacji ekonomicznej w przyszłości, pomimo stałej obecności problematyki kryzysu gospodarczego w mediach" - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

"Ocena przyszłej sytuacji gospodarczej kraju spadła o 7 pkt i jest to powrót wskaźnika do poziomu z maja br., po ubiegłomiesięcznym wzroście o 7 pkt. Obecnie wskaźnik wynosi -18 pkt i jego lipcowy spadek może być korektą poprzednich kilkumiesięcznych wzrostów, hamując dotychczasową dynamikę wzrostów" - dodano.

Niewielka korekta nastąpiła także w przypadku oceny przyszłej sytuacji na rynku pracy.

"Obecnie wartość wskaźnika ilustrującego tę sytuację wynosi -31 pkt i w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 2 pkt" - napisano.

Z raportu wynika, że wskaźnik ilustrujący skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania spadł w lipcu o 4 pkt do -38 pkt.

Zdaniem autorów raportu, wahania w obrębie tego wskaźnika są niewielkie i jego lipcowy spadek jest korektą kwietniowego oraz majowego wzrostu.

"Wskaźnik Nastrojów Konsumenckich w całej Unii Europejskiej nadal rośnie i wynosi w obecnie -19,8 pkt. Jest to kolejny miesiąc wzrostu tego wskaźnika, tym razem o 1,2 pkt" - napisano.

Indeks Nastrojów Konsumenckich GfK jest wskaźnikiem sporządzanym na zlecenie Komisji Europejskiej, wyliczanym według niezmienionej formuły od roku 1985.

Źródło artykułu:PAP
nastrójkonsumentzakupy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)