Trwa ładowanie...

Giełdowy uszczelniacz recyklingu elektrośmieci

Towarowa Giełda Energii chce uszczelnić system recyklingu elektrośmieci. O zgłoszonych przez spółkę zależną Giełdy Papierów Wartościowych uwagach do nowelizacji ustawy pisze "Puls Biznesu".

Giełdowy uszczelniacz recyklingu elektrośmieciŹródło: AFP, fot: SCOTT OLSON
d1l9gpb
d1l9gpb

Jak czytamy w gazecie, do 2016 roku Polska musi odzyskiwać 35 procent masy elektrośmieci sprzedanych rok wcześniej. To 4 kilogramy na mieszkańca. Według danych resortu środowiska, ten poziom osiągnęliśmy już dwa lata temu. jednak nawet przedstawiciele branży w te statystyki nie wierzą. W praktyce dochodzi bowiem do fałszowania dokumentacji oraz funkcjonowania szarej strefy, w której ginie od 40 do 50 procent starych lodówek, pralek i kuchenek.

Towarowa Giełda Energii zaproponowała, że będzie obracać prawami majątkowymi, wynikającymi z zaświadczeń potwierdzających recykling elektrosprzętu. Firmy, które wprowadzają na rynek sprzęt RTV i AGD, mogłyby wywiązywać się z obowiązku zapewnienia odpowiedniego poziomu recyklingu samodzielnie, przez uiszczenie opłaty produktowej lub zakup zaświadczeń o recyklingu na TGE. Ma to uszczelnić system, udoskonalić weryfikację zaświadczeń, wyeliminować papierowy obrót i dostarczyć podmiotom informacje na temat podaży, popytu i cen.

d1l9gpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l9gpb