Trwa ładowanie...

Gigantyczne pieniądze do wzięcia. Rusza wypłata

Do wykorzystania jest ponad 3,5 miliarda euro. Warto się pospieszyć.

Gigantyczne pieniądze do wzięcia. Rusza wypłataŹródło: WP.PL, fot: Fotolia
d26so21
d26so21

Od 16 marca rolnicy mogą składać wnioski o nowe dopłaty bezpośrednie. Do wykorzystania jest ponad 3,5 miliarda euro. Dokumenty trzeba składać w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przez internet.

Oprócz płatności obszarowych, przewidziane są również liczne dopłaty do produkcji. Chodzi o fundusze za hodowlę bydła, krów, owiec ale również owoców miękkich, buraków, tytoniu czy ziemniaków. Tak szeroki mechanizm ma za zadanie możliwie duża aktywizację rolników.

Wnioski o dopłaty będzie można składać do 9 czerwca. Jednak im szybciej dokument trafi do oddziału ARiMR tym szybciej wydana będzie decyzja o płatności. Każdy dzień zwłoki po 16 maja to pomniejszenie płatności obszarowej o 1 procent.

Każdemu rolnikowi przysługuje dopłata podstawowa w oraz za tzw. zazielenienie w wysokości 180 euro na hektar. Średnia płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Ale tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektar.

d26so21

Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, dopłaty z PROW 2007-2013 (zobowiązania z poprzednich lat) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz o pomoc na zalesianie.

Dopłaty bezpośrednie mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak również pomagać w produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.

Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie trzeba spełnić wymóg dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. Obowiązuje ona od 10 hektarów gruntów rolnych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych dotyczy gospodarstw powyżej 15 gruntów ornych. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie spełniają wymóg zazielenienia.

Nowym elementem jest dopłata dla młodych rolników (do 40 roku życia). Na ten cel przeznaczone jest 2 proc. z całej puli dopłat. Dostaną ją osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni 50 hektarów i wynosi 60 euro/ha.

d26so21

Także nowym rodzajem płatności są dopłaty dodatkowe, które będą przysługiwały od 3,01 do 30 hektarów gruntów, będą one dodatkowo wspierały małe i średnie gospodarstwa rolne. Ich wysokości - to 40 euro/ha.

Inne niż w poprzedniej perspektywie będą dopłaty produkcyjne. Na ten rodzaj płatności przeznaczone jest 15 proc. puli. Dopłaty przysługują producentom: bydła, krów, owiec kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi. Stawki tych dopłat są zróżnicowane.

Na dopłaty bezpośrednie na lata 2014-2020 Polski ma 23 mln 700 mln euro.

d26so21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26so21