Gigantyczny gang rozbity. Dziesiątki osób trafią do sądu
Śląski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 62 osobom w śledztwie dotyczącym grupy zajmującej się urządzaniem nielegalnych gier hazardowych. Wśród oskarżonych jest m.in. szef gangu oraz pracownicy punktów z grami hazardowymi.
Akt oskarżenia przeciwko 62 osobom został skierowany do Sądu Okręgowego w Częstochowie. - Wśród oskarżonych jest m.in. kierujący zorganizowaną grupą przestępczą, a także osoby organizujące nielegalne gry hazardowe, pracownicy punktów z grami hazardowymi oraz właściciele lokali, w których organizowane były nielegalne gry hazardowe - podała Prokuratura Krajowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ścieżka Smart. Pięć miliardów złotych czeka na firmy
Nielegalny hazard
Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych oraz udział w prowadzeniu takich gier, co polegało na wpuszczaniu klientów do lokali, wypłacanie wygranych kwot, a także zamykanie lokali w momencie otrzymania od organizatorów procederu ostrzeżeń o możliwych kontrolach służby celno-skarbowej - przekazano.
Śledztwo w tej sprawie prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczyło ono dwóch grup przestępczych zajmujących się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i innych miejscowościach.
- W toku śledztwa prokurator ustalił, że struktury grup były bardzo dobrze zorganizowane i zhierarchizowane. W każdej istniał stały podział zadań i ról pomiędzy poszczególnych członków. Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali, instruowali, jak ci mają się zachować, aby uniknąć zajmowania maszyn i likwidacji lokali, a także o sposobach unikania odpowiedzialności karnej - tłumaczyła PK.
W tle skorumpowani funkcjonariusze
Prokuratura Krajowa przypomniała, że dotychczas prokurator skierował pięć aktów oskarżenia łącznie przeciwko 111 osobom. - Wobec 45 oskarżonych był lub jest nadal stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Już listopadzie 2022 roku prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko 10 funkcjonariuszom KAS, którym zarzucił popełnienie m.in. czynów o charakterze korupcyjnym.
W trakcie śledztwa zatrzymano ponad 450 automatów wykorzystywanych w urządzaniu nielegalnych gier hazardowych, zabezpieczono 400 tysięcy złotych pochodzących z nielegalnego procederu, a także objęto zabezpieczeniem majątkowym mienie oskarżonych w łącznej wysokości ponad 8 milionów złotych - dodała PK.
Za zarzucone w akcie oskarżenia czyny zakwalifikowane jako przestępstwa karno-skarbowe grozi do 5 lat więzienia. Natomiast oskarżonym, którym zarzucono również przestępstwa o charakterze korupcyjnym, grozi do 15 lat więzienia.