Trwa ładowanie...
d2nuvpw
gmina
10-02-2010 02:45

Gminy mają pomysł na nowy podatek dla firm

Gminy mogą wkrótce dostać do rąk narzędzie, które bez trudu pozwoli im ściągnąć 2% haracz od maszyn i urządzeń wykorzystywanych przez firmy działające na ich terenie - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

d2nuvpw
d2nuvpw

Uchwalona niedawno nowelizacja prawa budowlanego tak sprytnie zmieniła definicję budowli, że będzie można za nie uznać zamontowane w firmowych budynkach linie technologiczne, bloki energetyczne, piece hutnicze czy inne instalacje lub urządzenia. Dotychczas były one traktowane jako część budynku i nie podlegały odrębnemu opodatkowaniu. Gminom udało się jednak przepchnąć zmiany, które w założeniu miały jedynie doprecyzować definicję budowli. W istocie zmieniły tylnymi drzwiami zasady opodatkowania firm podatkiem od nieruchomości.

Od wartego np. 100 tys. zł urządzenia, które stało się budowlą, trzeba będzie co roku zapłacić 2 tys. dodatkowego podatku. W przypadku hut, kopalń, elektrowni czy zakładów przemysłowych, w których wartość instalacji i urządzeń sięga setek milionów złotych, płacony podatek może wzrosnąć dwukrotnie - ocenia "DGP".

d2nuvpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nuvpw