Trwa ładowanie...

Gospodarka Chin zwalnia; MFW obcina prognozy wzrostu i radzi zmiany

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Chin. Eksperci MFW po wizycie w Pekinie zarekomendowali tamtejszym władzom kontrolowanie szybkiej ekspansji kredytów i walkę z nierównościami w dochodach. Radzą też zmianę modelu wzrostu.

Gospodarka Chin zwalnia; MFW obcina prognozy wzrostu i radzi zmianyŹródło: AFP
d1627bn
d1627bn

Zgodnie z zaktualizowaną w środę prognozą Funduszu, Chiny w tym roku będą się rozwijały w tempie 7,75 proc. wobec 8 proc. prognozowanych wcześniej w tym roku. Inflacja na koniec br. ma wynieść 3 proc.

MFW wyraził zaniepokojenie szybką ekspansją kredytową w Państwie Środka, zakwestionował jakość inwestycji oraz zdolność kredytobiorców do spłaty pożyczek. "Wzrost stał się zbyt zależny od dalszego rozwoju inwestycji w większości realizowanych w sektorze nieruchomości oraz przez władze lokalne, których sytuacja finansowa przez to jest zagrożona" - ostrzega Fundusz.

Jego eksperci są zdania, że wysoka nierówność dochodów w Chinach i problemy ze środowiskiem naturalnym są kolejnymi dowodami na to, że obecny model wzrostu musi się zmienić. Przyznają przy tym, że władze w Pekinie widzą te wyzwania. Chińczycy deklarują zamiar przeprowadzenia kompleksowego programu reform, który zapewni bardziej zrównoważony, otwarty i przyjazny dla środowiska rozwój gospodarczy w przyszłości.

MFW podkreślił, że choć Chiny mają odpowiednie środki do utrzymania stabilności gospodarki nawet w obliczu niekorzystnych szoków (kryzysów gospodarczych, katastrof naturalnych itd.), to margines bezpieczeństwa się zmniejsza i to jest głównym bodźcem do reform.

d1627bn

Fundusz zaleca Pekinowi zmniejszenie zaangażowania państwa w gospodarkę, liberalizację stóp procentowych, uelastycznienie kursu waluty i powolne otwieranie rynku kapitałowego.

Obecnie chińska waluta jest używana w transakcjach międzynarodowych w ograniczonym zakresie, do rozliczeń za towary i usługi w tych przypadkach, gdy partnerzy biznesowi mają konta w chińskich bankach. Jednakże rozliczenia kapitałowe, związane z zagranicznymi inwestycjami bezpośrednimi i pośrednimi, inwestycjami w instrumenty pochodne, wpłatami na rachunek rezerwowy oraz wszelkie inne operacje finansowe są nadal ściśle kontrolowane przez państwo, z powodu obaw o nagłe przepływy kapitału z i do kraju.

Według zapowiedzi przedstawicieli chińskich władz reformy systemu ustalania kursu chińskiej waluty powinny zakończyć się w 2017 r. Pozwoli to w 2020 r. na pełną wymienialność juana i całkowite otwarcie rynku kapitałowego oraz finansowego.

d1627bn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1627bn