Trwa ładowanie...

Gowin zwiększył zaciąg komorników

Liczba komorników wzrośnie o 20 proc. Nie wszystkim to się podoba, ale resort sprawiedliwości ma mocny argument: 3,4 mln zaległych spraw - donosi "Puls Biznesu".

Gowin zwiększył zaciąg komornikówŹródło: Jupiterimages
d3ut7um
d3ut7um

Bez komorników trudno sobie wyobrazić zdrowy krwiobieg gospodarki. Ich zadaniem jest egzekucja wyroków sądowych i odzyskiwanie należności wierzycieli. Do kancelarii komorniczych rocznie wpływa kilka milionów spraw, a 1,1 tys. komorników nie nadąża z ich załatwianiem.

- Skuteczność egzekucji w skali kraju na poziomie 19,3 proc. nie jest zadowalająca. Dlatego minister sprawiedliwości podjął decyzję o powołaniu 230 komorników - mówi Patrycja Loose, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości.

Mimo że w ubiegłym roku liczbę komorników zwiększono o 80, nie udało się odrobić zaległości ani uniknąć nowych. Na koniec 2012 r. niezałatwionych postępowań było 3,4 mln (na koniec 2011 r. - 2,8 mln).

Zdaniem Jaremy Sawińskiego, sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, samo otwarcie zawodu nie będzie panaceum. - Egzekucję hamują i utrudniają procedury prawne i one ułatwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań - podkreśla sędzia.

d3ut7um
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ut7um