Trwa ładowanie...
d48qqys

GPW obejmie 30 proc. akcji spółki Aquis Exchange Limited za 5 mln GBP (opis)

19.08. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych podpisała umowę objęcia akcji nowej emisji Aquis Exchange Limited, które docelowo dadzą warszawskiej giełdzie 30 proc. udziału...

Share
d48qqys

19.08. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych podpisała umowę objęcia akcji nowej emisji Aquis Exchange Limited, które docelowo dadzą warszawskiej giełdzie 30 proc. udziału w brytyjskiej spółce. Wartość transakcji to 5 mln funtów brytyjskich. Prezes GPW Adam Maciejewski nie przewiduje, by na razie na platformie można będzie handlować akcjami polskich firm.

Przedmiotem umowy jest objęcie 384.025 akcji zwykłych, nowej emisji, za cenę 13,02 GBP za jedną akcję, z czego kupno 230.416 akcji nastąpi pod warunkiem otrzymania przez Aquis Exchange zgody brytyjskiego Urzędu Nadzoru Usług Finansowych.

Nabycie akcji Aquis Exchange zostanie sfinansowane ze środków własnych Giełdy. Polska spółka zamierza traktować nowe aktywa jako inwestycję długoterminową.

d48qqys

Aquis Exchange Limited jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zamierza, po otrzymaniu zgody brytyjskiego regulatora, organizować pan-europejski rynek obrotu akcjami w formie wielostronnej platformy obrotu (Multilateral Trading Facility, MTF). Prezes GPW Adam Maciejewski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że Aquis Exchange będzie oferował użytkownikom dostęp do wszystkich akcji notowanych na giełdach w 14 kluczowych krajach Europy Zachodniej i Północnej. Nie będzie tam natomiast akcji spółek z giełdy warszawskiej i z innych rynków naszej części Europy.

"Nie zakładamy na razie, że na platformie pojawią się akcje polskich firm ani akcje firm z innych części Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie gotowi na takie rozwiązanie, ale to nie jest dla nas priorytet" - powiedział Maciejewski.

"W najbliższych tygodniach przedstawimy zasady, na jakich nasze domy maklerskie, a także inwestorzy, będą mogli korzystać z tej platformy obrotu" - dodał.

Prezes Aquis Exchange Alasdair Haynes zakłada, że uruchomienie platformy nastąpi zaraz po uzyskaniu wymaganych zgód ze strony brytyjskiego nadzoru. Jest to kwestia kilku tygodni, najpóźniej w czwartym kwartale 2013 roku.

"Liczymy, że uda nam się zdobyć istotny udział w europejskim rynku w perspektywie 3-4 lat" - powiedział Haynes.

Aquis Exchange została założona przez Alasdair'a Haynes'a, który do niedawna był prezesem Chi-X Europe, MTF-u, który połączył się z Europe BATS Global Markets, by w efekcie stworzyć największą pod względem wolumenu obrotu platformę handlu akcjami w Europie. (PAP)

pr/ ana/

d48qqys

Podziel się opinią

Share
d48qqys
d48qqys