Trwa ładowanie...
dkiuy9g
dkiuy9g

GPW zapowiada nowe produkty w '14, struktura przychodów będzie podobna do '13

21.02. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych planuje wprowadzenie w 2014 roku nowych produktów, chce stopniowo zwiększać przychody z rynku gazu, ale zakłada, że ogólna...
Share
dkiuy9g

21.02. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych planuje wprowadzenie w 2014 roku nowych produktów, chce stopniowo zwiększać przychody z rynku gazu, ale zakłada, że ogólna struktura przychodów grupy będzie podobna jak w zeszłym roku - poinformowali na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele zarządu giełdy.

Wśród kluczowych projektów na 2014 rok wiceprezes GPW Beata Jarosz wymienia m.in. rozpoczęcie implementacji UTP-Derywaty, nowe produkty, w tym opcje na akcje, opcje binarne i miesięczne, kontrakty terminowe na energię elektryczną rozliczane finansowo, dywersyfikację działalności w obszarze rynku towarowego poza obrotem energią elektryczną i prawami majątkowymi.

GPW chce również pozyskiwać nowych uczestników rynku akcji i instrumentów pochodnych, m.in. w ramach programu High Volume Provider.

dkiuy9g

"Prowadzimy też działania w celu pozyskiwania nowych emitentów. Obecnie kilkanaście podmiotów prowadzi przygotowania do debiutu na GPW. Szukamy też spółek za granicą, planujemy m.in. duży roadshow w Chinach, mamy sygnały, że przynajmniej jedna spółka z Chin chce wejść na GPW" - powiedziała wiceprezes Jarosz. W 2013 roku na obu rynkach akcji GPW zadebiutowało łącznie 65 spółek, co dało warszawskiej giełdzie 7 miejsce na świecie pod względem dynamiki wzrostu liczby spółek. Na koniec zeszłego roku na obu parkietach w Warszawie notowanych było razem 895 firm.

2014 rok powinien też przynieść dalsze prace nad ewentualną współpracą z giełdami CEESEG.

"Zakończyliśmy pierwszy etap analiz, przedstawiliśmy pozytywne rekomendacje co do kontynuacji rozmów. Czekamy na decyzję w tej sprawie naszych właścicieli. Liczymy, że decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach. Wtedy będziemy mogli przystąpić do drugiego etapu i due diligence" - powiedziała Jarosz.

W 2013 roku przychody grupy GPW wzrosły rok do roku o 3,6 proc., do 283,8 mln zł, ale w samym czwartym kwartale spadły o 4,4 proc., do 70,8 mln zł. Wynik EBITDA poprawił się o 3,8 proc. w skali 2013 roku (do 156,9 mln zł) i o 10 proc. w samym czwartym kwartale (wyniósł 35,2 mln zł).

dkiuy9g

Zysk netto grupy GPW w zeszłym roku wzrósł rok do roku o 6,9 proc., do 113,5 mln zł, a w samym czwartym kwartale zwiększył się o 42,2 proc. i wyniósł 28,5 mln zł.

Marża zysku operacyjnego w 2013 roku wyniosła 41,8 proc. (wobec 45,7 proc. w 2012 roku), marża zysku netto sięgnęła 40,0 proc. (38,8 proc. przed rokiem), a marża EBITDA 55,3 proc. (55,2 proc. w 2012 roku).

Zarząd GPW podał, że na ubiegłoroczne wyniki wpłynęło m.in. rozliczenie ulgi technologicznej, co pomniejszyło wartość podatku dochodowego łącznie o 7 mln zł, amortyzacja systemu UTP od kwietnia 2013 roku w wysokości 9,2 mln zł oraz wzrost kosztów osobowych w związku z odprawami i zakazem konkurencji dla byłych członków zarządu.

W tym roku amortyzacja systemu UTP wynosić będzie kwartalnie 3,1 mln zł.

dkiuy9g

Członek zarządu GPW Mirosław Szczepański poinformował, że w 2014 roku ogólna struktura przychodów grupy GPW powinna być zbliżona do tej z 2013 roku. W 2013 rynek finansowy przyniósł 72,3 proc. przychodów, a rynek towarowy 26,8 mln zł.

"Zakładamy na podstawie dotychczasowych analiz, że struktura przychodów będzie w najbliższym czasie utrzymana" - powiedział Szczepański.

Szczepański liczy na wzrost znaczenia przychodów z obrotu gazem, chociaż pełne efekty z tego tytułu nastąpią dopiero od 2015 roku.

"Po osiągnięciu obliga gazowego na poziomie 55 proc. przychody z rynku gazu będą podobne do przychodów z rynku energii elektrycznej. Spodziewamy się, że nastąpi to nie wcześniej niż w 2015 roku" - powiedział członek zarządu GPW. (PAP)

pr/ asa/

dkiuy9g

Podziel się opinią

Share
dkiuy9g
dkiuy9g