GPW zapowiada wprowadzenie w tym roku warrantów i emisje kolejnych serii ETF‑ów

21.06. Warszawa (PAP) - Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiada, że w 2011 roku do notowań powrócą, po kilku latach nieobecności, warranty, liczy też na kolejne serie ETF-ów, które...

21.06. Warszawa (PAP) - Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiada, że w 2011 roku do notowań powrócą, po kilku latach nieobecności, warranty, liczy też na kolejne serie ETF-ów, które byłyby notowane na warszawskiej giełdzie. Prezes zapowiada podjęcie działań regulacyjnych oraz informacyjnych w celu wzmocnienia rynku instrumentów pochodnych.

"Przewidujemy, że jeszcze w tym roku nastąpi powrót warrantów na warszawską giełdę" - powiedział Sobolewski na konferencji. Nie podał szczegółów, ale dodał, że warranty mogą wejść na rynek już w trzecim kwartale.

Warranty to instrumenty pochodne, dające posiadaczowi uprawnienie do nabycia od emitenta (warrant kupna) lub zbycia emitentowi (warrant sprzedaży) w określonym terminie instrumentu bazowego po określonej przez strony cenie wykonania.

Prezes Sobolewski planuje działania mające na celu przyciągnięcie uwagi większej grupy inwestorów do instrumentów pochodnych. Przypomniał, że obecnie inwestorzy indywidualni i instytucjonalni generują po około połowie obrotów na rynku terminowym, przy czym w przypadku instytucji znaczna część obrotów pochodzi od animatorów.

"Udział inwestorów indywidualnych jest dość duży. Udział inwestorów instytucjonalnych jest zdominowany przez animatorów. Chcemy zwiększyć aktywność tej części inwestorów instytucjonalnych, którzy nie są animatorami rynku" - powiedział Sobolewski.

"Dzisiaj jest moment właściwy by ożywić rynek instrumentów pochodnych; zarówno tych istniejących oraz instrumentów na nienotowane aktywa". - dodał.

Wśród wymienionych przez niego instrumentów, które mają być rozwijane, znalazły się ETFy, warranty, opcje i kontrakty futures.

"Zamierzamy zintensyfikować zarówno działania edukacje, jak i informacyjne. Sądzę, że do segmentu rynku podstawowego warto wprowadzić większą liczbę inwestorów indywidualnych" - powiedział Sobolewski.

"Drugą grupą, do której chcemy dotrzeć to emitenci, międzynarodowe banki inwestycyjne, z którymi będziemy współpracować. Musimy wykreować pewien zestaw działań mający na celu kreowanie podaży. Mam nadzieję, że zmiany w opłatach, które przygotowujemy wspólnie z KDPW, spowodują, że będziemy mieć więcej aktywnych inwestorów" - dodał. (PAP)

jmn/ osz/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)