Trwa ładowanie...
kryzys
21-11-2013 17:15

Grecja zapowiada koniec recesji

Zrewidowany projekt budżetu Grecji na przyszły rok zakłada niewielki wzrost gospodarczy, wynoszący 0,6 proc. - poinformował w czwartek wiceminister finansów Christos Staikuras, co sygnalizuje koniec utrzymującej się od 2008 roku recesji.

Grecja zapowiada koniec recesjiŹródło: AFP, fot: LOUISA GOULIAMAKI
djhsgzg
djhsgzg

Według Staikurasa również obecna sytuacja ekonomiczna jest nieco korzystniejsza niż spodziewano się wcześniej, gdyż tegoroczny spadek produktu krajowego brutto wyniesie tylko 4 proc., a nie 4,5 proc., jak prognozowano na początku bieżącego roku. Ponadto w 2013 roku zostanie wygospodarowana pierwotna nadwyżka budżetu (tzn. bez kosztów obsługi długu publicznego) w kwocie 812 mln euro czyli ponad dwukrotnie większa od wstępnie zakładanych 344 mln euro. Zawdzięczać to należy wzrostowi wpływów podatkowych.

- Budżet uwzględnia pierwsze pozytywne oznaki dostrzegalne w 2013 roku w rezultacie wielkich poświęceń okazanych przez greckie społeczeństwo. Osiągnięcie wyznaczonych celów w dziedzinie wpływów budżetowych w bieżącym roku, szóstym kolejnym roku recesji, stanowi pozytyw i pozwala na ostrożny, lecz realny optymizm w odniesieniu do następnego roku - powiedział Staikuras.

djhsgzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djhsgzg