Trwa ładowanie...

Groźba wojny na Ukrainie. Maląg: szykujemy drugą linię frontu

Minister rodziny i polityki społecznej pytana o możliwych uchodźców z Ukrainy przekazała we wtorek, że jej resort przygotowuje "przede wszystkim tę drugą linię frontu", która zapewnia wsparcie uchodźcom, którzy już znajdą się na terenie RP.

Marlena Maląg przyznała, że jej resort "przygotowuje przede wszystkim tę drugą linię frontu" w razie przybycia do Polski uchodźców z Ukrainy Marlena Maląg przyznała, że jej resort "przygotowuje przede wszystkim tę drugą linię frontu" w razie przybycia do Polski uchodźców z Ukrainy Źródło: FORUM
dvxhlz9
dvxhlz9

Szefowa MRiPS Marlena Malag w rozmowie w Programie I Polskiego Radia stwierdziła, że jej resort "przygotowuje przede wszystkim tę drugą linię frontu" w razie przybycia do Polski uchodźców z Ukrainy.

Wskazała, że ministerstwo przejmuje wsparcie dla tych osób wtedy, gdy "już znajdą się w Polsce, kiedy już będą mieli status uchodźcy nadany przez Urząd ds. Cudzoziemców".

- Realizowane to wsparcie jest poprzez powiatowe centra pomocy rodzinie – podkreśliła. Minister dodała, że resort w nadchodzącym czasie planuje spotkania z powiatowymi centrami, by "przypomnieć tworzenie indywidualnych programów integracji, które dla takich osób są przygotowywane".

Putin rozpocznie wojnę w trakcie igrzysk? "Jest takie ryzyko"

Maląg wskazała, że dla uchodźców z Ukrainy zapewnione będzie stosowane zabezpieczenie finansowe, nauka języka polskiego czy objęcie pomocą psychologiczną.

dvxhlz9

Pytana o wpływ osiedlających się w Polsce Ukraińców na demografię kraju oceniła, że MRiPS swoje działania w polityce demograficznej opiera niekoniecznie na wsparciu osób, które przybywają do Polski.

- Jeżeli już są, to są objęci takim samym wsparciem jak Polacy. Otrzymują takie same wsparcie finansowe, w postaci świadczeń, które dla rodzin jest dedykowane – zaznaczyła.

Dodała, że do takich świadczeń należy m.in. "Rodzina 500 plus" i rodzinny kapitał opiekuńczy.

dvxhlz9

Program 500+ powstał, by wspierać polskie rodziny. Ale na mocy zmian wprowadzonych w 2019 możliwym jest także, aby pod pewnymi warunkami mogli z niego korzystać cudzoziemcy. Najliczniejszą grupą są Ukraińcy.

Wniosek o 500+ mogą składać cudzoziemcy, którzy spełnią jeden z warunków:

  • posiadanie obywatelstwa jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu;
  • posiadanie obywatelstwa jednego z krajów, który podpisał z Polską dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym (np. USA, Kanady, Mołdawii, Korei Południowej lub Ukrainy);
  • posiadanie karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" i zamieszkiwanie na terytorium Polski razem z członkami rodziny;
  • uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i zamieszkiwanie w Polsce razem z członkami rodziny;
  • legalne przebywanie na terenie Polski w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa i zamieszkiwanie w naszym kraju razem z członkami rodziny;
  • przebywanie w Polsce w związku z prowadzeniem badań naukowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvxhlz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxhlz9