Grupa Belvedere na razie górą w sądzie

Sąd Rejonowy dla m. St. Warszawy X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych podjął dziś ważne decyzje w sprawie wniosków o upadłość spóełk Grupy Belvedere w Polsce tj. Domain Menada Sp. z o.o. oraz Sobieski sp. z o.o.

19.05.2009 | aktual.: 19.05.2009 17:11

W sprawie dotyczącej Sobieski Sp. z o.o. sąd dopuścił w charakterze strony francuskich nadzorców sądowych w postępowaniu głównym toczącym się we Francji panów Maurice Picard oraz Philippe Maître, co oznacza, że to od nich, a właściwie od wyników postępowania głównego we Francji, zależeć będą dalsze losy procesu w Polsce.
Nastąpiło również rozszerzenie po stronie Sobieski Sp. z o.o. składu pełnomocników o mec. Valérie Spiguelaire z Francji. Sąd odroczył dalsze procedowanie w sprawie do dnia 15 czerwca br.

W sprawie dotyczącej Domain Menada Sp. z o.o. w związku ze złożeniem przez Domain Menada Sp. z o.o. wniosku o wyłączenie sędzi przewodniczącej pani Anny Agnieszki Zdort (obecnej w do tej pory w obydwu w/w postępowaniach) Sad postanowił bezterminowo odroczyć dalsze procedowanie.

Polscy prawnicy grupy Belvedere złożyli wcześniej wnioski o wyłączenie ze składu sądu sędzi Anny Zdort ponieważ, ujawniono, że małżonkiem pani Anny Zdort jest partner w warszawskiej kancelarii prawniczej Weil, Gotshal & Manges, która w transakcji, na która powołuje się The Bank of New York Mellon, wnioskodawca procesu, była doradcą strony przeciwnej.

Według prawników grupy nie do pomyślenia i sprzeczna z interesem wymiaru sprawiedliwości byłaby sytuacja orzekania w przedmiotowej sprawie przez sędziego, wobec którego zachodzą tak poważne powody wyłączenia.

W ślad za wnioskiem prawników, o stwierdzonych nieprawidłowościach spółka Domain Menada zawiadomiła Krajową Radę Sądownictwa, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Prezesa Sądu Rejonowego.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Bartosz Krużewski, adwokat reprezentujący The Bank of New York Mellon, jest mężem córki Andrzeja Wiercińskiego, znanego prawnika, do niedawna członka rady nadzorczej Polmosu Lublin, firmy, która zmierza do wrogiego przejęcia polskich spółek grupy Belvedere.

Przypomnijmy, że obligatariusze zarzucają producentowi wódki Sobieski złamanie umowy dotyczącej emisji papierów dłużnych Belvedere o wartości 375 mln EUR. Proponują m.in. konwersję zadłużenia na akcje spółki, co zdaniem Belvedere jest próbą wrogiego przejęcia, za którym stoją fundusze powiązane m.in. z Polmosem Lublin.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)