Trwa ładowanie...

Grupa Wyszehradzka podpisała porozumienie nt. integracji systemu gazu

Ministrowie gospodarki Grupy Wyszehradzkiej podpisali w środę w Warszawie porozumienie nt. integracji systemu gazu w regionie - poinformował resort gospodarki. Ministrowie rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym.

Grupa Wyszehradzka podpisała porozumienie nt. integracji systemu gazuŹródło: AFP
d8nw1uh

Jak podało MG na stronie internetowej, bezpieczeństwo energetyczne UE, działania na rzecz jednolitego rynku oraz perspektywy współpracy z krajami pozaeuropejskimi były głównymi tematami rozmów ministrów gospodarki Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier podczas środowego spotkania Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Resort poinformował, że podczas spotkania podpisano: Wspólną Deklaracja Ministrów Gospodarki V4 oraz Porozumienie na temat integracji systemu gazu w regionie V4.

Uczestniczący w spotkaniu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił, że współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej ma długie i dobre doświadczenia. - Jako kraj sprawujący obecnie prezydencję w V4 chcemy kontynuować dotychczasowe kierunki działań, ale również szukać nowych wyzwań gospodarczych na arenie międzynarodowej - zaznaczył Pawlak, cytowany w informacji resortu.

d8nw1uh

Minister ocenił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) są krajami, które rozwijają się "bardzo dynamicznie" w regionie. - Działając w ramach jednej grupy mamy szansę nie tylko mocno akcentować nasze interesy na forum europejskim, ale przede wszystkim podejmować wspólne projekty gospodarcze - podkreślił Pawlak.

- Mam nadzieję, że podpisane dzisiaj dokumenty będą dobrym początkiem do ich realizacji - dodał wicepremier.

Resort poinformował, że przedstawiciele V4 omówili możliwości współpracy w dziedzinie odnawialnych źródeł, energetyki jądrowej oraz transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, np. korytarza gazowego Północ-Południe. Dyskutowali także nad propozycjami zawiązanymi z polityką klimatyczną, uprawnieniami do emisji oraz konsekwencjami dla poszczególnych gospodarek, jakie może przynieść sztuczne zawyżanie ich cen.

Ministrowie rozmawiali także o perspektywach polityki handlowej regionu, szczególnie w kontekście nawiązywania kontaktów gospodarczych z krajami pozaeuropejskimi.

W środowym spotkaniu oprócz wicepremiera Pawlaka udział wzięli minister handlu i przemysłu Czech Martin Kuba, minister gospodarki Słowacji Tomas Malatinsky oraz wiceminister gospodarki Węgier Zoltan Csefalvay.

Spotkania ministrów w ramach Grupy Wyszehradzkiej odbywają się dwa razy w roku, w tym samym rytmie organizowane są też konsultacje premierów.

d8nw1uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8nw1uh