Trwa ładowanie...
d2gloaw

GTC nie powinno w '14 zanotować tak dużych odpisów jak w '13 - Boniel

20.03. Warszawa (PAP) - W ocenie dyrektora finansowego GTC, Ereza Boniela, deweloper nie powinien w tym roku zaraportować tak dużych odpisów na portfelu nieruchomości, jak w roku...

Share
d2gloaw

20.03. Warszawa (PAP) - W ocenie dyrektora finansowego GTCGTC (Zobacz notowania spółki »), Ereza Boniela, deweloper nie powinien w tym roku zaraportować tak dużych odpisów na portfelu nieruchomości, jak w roku ubiegłym, kiedy wyniosły one minus 190 mln euro.

"Osobiście nie spodziewałbym się takich odpisów (jak w 2013 r. - przyp. PAP). Zmieniliśmy założenia co do stawek czynszów w naszych modelach. Tym samym zacieśniliśmy przedział, w którym mogłyby odbywać się wahania. Nie możemy wykluczyć strat z rewaluacji, ale powinny być one mniejsze" - powiedział Boniel.

"Oczywiście wiele kwestii nie zależy od nas. Trudno przewidzieć wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na rynki" - dodał.

W 2013 r. odpis aktualizujący wartość aktywów GTC wyniósł minus 190 mln euro. Za stratę odpowiadał przede wszystkim spadek stawek czynszów w sektorze detalicznym w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Do tego doszedł spadek stawek czynszów w stosunku do nowych umów najmu w segmencie biurowym w Polsce i na Węgrzech oraz umiarkowana zmiana stóp kapitalizacji w Polsce i Serbii. Na stratę wpłynęła także zmiana przeznaczenia gruntów pod planowaną Galerię Bukareszt, spowodowana zmianą otoczenia regulacyjnego.

W 2013 r. strata netto dewelopera wyniosła 146,8 mln euro, strata operacyjna sięgnęła 121,4 mln euro, a przychody wyniosły 131,1 mln euro. (PAP)

jow/ jtt/

d2gloaw

Podziel się opinią

Share
d2gloaw
d2gloaw