Trwa ładowanie...
d18427v

Hawe nie wyklucza powrotu pomysłu połączenia ze Sferią lub inną spółką Solorza-Żaka (opis)

16.11. Warszawa (PAP) - Prezes Hawe Robert Kwiatkowski nie wyklucza powrotu pomysłu połączenia ze Sferią, czy z inną spółką telekomunikacyjną należącą do Zygmunta Solorza-Żaka, ale...

d18427v
d18427v

16.11. Warszawa (PAP) - Prezes Hawe Robert Kwiatkowski nie wyklucza powrotu pomysłu połączenia ze Sferią, czy z inną spółką telekomunikacyjną należącą do Zygmunta Solorza-Żaka, ale podkreśla, że są to decyzje właścicieli.

"Ja tego nie wykluczam, ale to nie jest poziom rozważań zarządu, a nie jest też tajemnicą, że spółka Hawe jest projektem dojrzałym do sprzedaży. Mamy potencjał wzrostu i czy poprzez przejęcie, czy poprzez to, że zostaniemy przejęci, to wokół nas będzie się w najbliższym czasie sporo działo" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezes Kwiatkowski.

W ubiegłym tygodniu Hawe Telekom (dawne PBT Hawe), spółka zależna Hawe, zawarła umowy dzierżawy infrastruktury światłowodowej oraz usług transmisji danych wraz z usługami kolokacji ze spółką z grupy Solorza-Żaka Aero2. Przychody Hawe Telekom z tytułu umów w okresie 15 miesięcy wyniosą łącznie ok. 2,2 mln zł.

"Rozmowy trwały od miesięcy i one były pokłosiem pomysłu połączenia ze Sferią (...) liczymy na większą współpracę z Aero2, bo to całkowicie nowy klient, a jeszcze ta poniedziałkowa informacja o przejęciu Polsatu przez Cyfrowy Polsat oznacza, że finansowanie dla grupy telekomunikacyjnej pana Solorza jest zapewnione i widać, że to się będzie działo wokół NFI Midas, a co za tym idzie też wokół Aero2" - powiedział Kwiatkowski.

d18427v

Umowy Hawe z Aero2 dotyczą dzierżawy włókien światłowodowych w relacji Kraków-Lublin o długości ok. 570 km, usług transmisji danych o różnej przepustowości w kilkunastu relacjach na terenie Polski oraz towarzyszących im usług kolokacji. Okres trwania tych umów wyniesie 12 -15 miesięcy, a po tym czasie przechodzą one w umowy zawarte na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Prezes powiedział też, że Hawe prowadzi rozmowy o współpracy z kolejnymi dwoma dużymi klientami. Obecnie największymi klientami Hawe są PTC, Polkomtel, Netia, UPC Polska i Multimedia Polska.

"Rozmowy trwają i mam nadzieję, że poinformujemy o podpisaniu umów, z czego o jednej najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. To byliby zupełnie nowi klienci" - powiedział Kwiatkowski.

Prezes powiedział też, że dzięki umowom z tak dużymi klientami zarówno przychody jak i zyski grupy Hawe będą dalej mocno rosły.

d18427v

"Osiągnęliśmy ten przełom, który powinien oznaczać generowanie nie tylko większych przychodów, ale coraz większych zysków netto" - powiedział Kwiatkowski.

"Umowy z takimi spółkami jak PTC, Netia, Multimedia czy Aero2 powodują, że mamy nie tylko gwałtownie zwiększone przychody, ale też wysokie prawdopodobieństwo, że w pierwszym i drugim kwartale 2011 roku będziemy mieli przychody na wysokim poziomie, ale też i zyski, więc o wyniki finansowe pierwszego półrocza jestem spokojny" - powiedział Kwiatkowski.

Kwiatkowski powiedział również, że grupa Hawe byłaby zainteresowana uczestniczeniem w budowie Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej, po tym jak zakwalifikowała się do pierwszego etapu negocjacji w sprawie kapitałowego zaangażowania w spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, która kosztem 662 mln zł ma zbudować sieć szerokopasmową w Wielkopolsce.

d18427v

"Co do drugiego etapu WSS to na razie dostaliśmy zapytanie co do odniesienia się do poszczególnych terminów. Bardzo jesteśmy też zainteresowani uczestniczeniem w Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej, bo to już też się rozpoczęło" - powiedział prezes.

Narastająco po trzecim kwartale 2010 roku skonsolidowane przychody grupy Hawe wyniosły 64,5 mln zł wobec 31,2 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny 25,9 mln zł wobec 2,5 mln zł, zysk EBITDA 28,8 mln zł wobec 5,2 mln zł, a zysk netto 21,6 mln zł wobec 5,3 mln zł.

Na początku 2010 r. akcjonariusze Sferii złożyli deklarację chęci objęcia nowej emisji akcji Hawe w zamian za wniesienie do Hawe 100 proc. akcji Sferii. Po transakcji odwrotnego przejęcia główny akcjonariusz Sferii Zygmunt Solorz-Żak chciał być większościowym akcjonariuszem w nowym podmiocie. Do porozumienia między Hawe i Sferią jednak nie doszło.

Hawe, która dysponuje obecnie infrastrukturą światłowodową o długości ok. 2.900 km, planuje do końca 2012 roku zwiększyć sieć światłowodową do 4.000 km, która połączy największe aglomeracje miejskie oraz kluczowe ośrodki administracyjne i gospodarcze Polski.(PAP)

bas/ ana/

d18427v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18427v