d1vrk7p

Hipoteki: tylko trochę słabiej

W III kwartale sprzedaż kredytów hipotecznych spadła o 1,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i o 4,5 proc. w porównaniu do II kwartału 2008 r.

d1vrk7p
d1vrk7p

– wynika z zestawienia wyników sprzedaży jedenastu największych banków działających na tym rynku.

W świetle doniesień z ostatnich tygodni o radykalnie zaostrzonych kryteriach zaciągania kredytów hipotecznych, spadek liczby udzielonych kredytów wydaje się zaskakująco niski. Pamiętać należy jednak o kilku faktach. Po pierwsze – problemy z uzyskiwaniem kredytów hipotecznych na dobre zaczęły się pod koniec września (zatem dane za IV kwartał będą bardziej reprezentatywne dla zobrazowania skali zjawiska), po drugie w III kwartale zeszłego roku sprzedaż kredytów spadła o 10 proc. (w porównaniu do II kwartału 2007), zatem obecnie w porównaniu do 2007 r. mamy do czynienia z efektem niskiej bazy.

Należy także pamiętać, że poprzedni kwartał (wiosna 2008 r.) przyniósł nieoczekiwany wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych po słabej zimie i końcówce ubiegłego roku. W tej sytuacji spadek sprzedaży w III kwartale nosi znamiona korekty, ale wynika także z czynników sezonowych. Reasumując – sprzedaż kredytów w III kwartale nie oddaje jeszcze w pełni pogarszającej się kondycji rynku kredytowego w Polsce. Właściwy obraz rynku przedstawią nam dane za IV kwartał 2008 r.

III kwartał 2008 III kwartał 2007 zmiana r/r II kwartał 2008 zmiana kw./kw.
59 269 60 130 -1,43% 62 089 -4,54%

_ Wyliczenia na podstawie danych nadesłanych przez: BGŻ, BZ WBK, DomBank, ING BSK, Kredyt Bank, mBank, Metrobank, Bank Millennium, MultiBank, PKO BP, Santander Consumer Bank _

d1vrk7p

Walutowe atrakcyjniejsze?

Tak jak w II kwartale, tak samo i w miesiącach wakacyjnych w strukturze sprzedawanych kredytów zdecydowanie przeważały kredyty walutowe – tylko co czwarty kredyt był udzielany w złotych, podczas gdy przed rokiem tylko co trzeci zaciągany był we frankach szwajcarskich lub innych walutach. W wakacje kurs franka spadał nawet poniżej 2 PLN, a kredyty we frankach – ze względu na 40-proc. różnicę w racie kredytu – postrzegane były jako daleko bardziej atrakcyjne od kredytów złotowych. Z tego względu po kredyty nominowane lub indeksowane w CHF sięgali nie tylko nowi kredytobiorcy, lecz także posiadacze kredytów złotowych, którzy chcieli płacić niższe raty miesięczne.

III kwartał 2008 III kwartał 2007 zmiana r/r udział w sprzedaży ogółem w III kw. 2008 udział w sprzedaży ogółem w III kw. 2007
28 556 13 603 109,92% 72,72% 35,26%

_ Nie wszystkie banki odpowiedziały w ankiecie na pytanie dotyczące sprzedaży kredytów walutowych. Dlatego liczba kredytów walutowych podanych w tabeli nie zgadza się (procentowo) z liczbą wszystkich udzielonych kredytów. _

d1vrk7p

Kwoty wzrosły

Co ciekawe, w III kwartale wyraźnie wzrosła wartość przeciętnego kredytu – tak w ujęciu kwartalnym jak i rocznym (o ok. 15 proc.), mimo że ani w kwartalnym, ani w 12-miesięcznym okresie nie zaobserwowano wyraźnego wzrostu cen mieszkań. To zjawisko można tłumaczyć zwiększonymi potrzebami związanymi z budową domów jednorodzinnych (rynek nieruchomości przesunął się w tym kierunku, o czym informowaliśmy w poprzednich raportach), lub powiększaniem kwoty kredytu przy okazji refinansowania kredytów złotowych frankowymi.