Ile naprawdę kosztują studia?
Warszawa jest najdroższym polskim miastem do studiowania. W raporcie przygotowanym przez SuperStudia.pl wynika, że średni koszt nauki w stolicy wynosi 2172 złote miesięcznie.
Warszawa jest najdroższym polskim miastem do studiowania. W raporcie przygotowanym przez SuperStudia.pl wynika, że średni koszt nauki w stolicy wynosi 2172 złote miesięcznie.
Ranking uwzględnił średnia opłatę za studia, cenę wynajmu mieszkania i koszt opłat za przejazdy komunikacją miejską. Studiowanie w Warszawie może być nawet dwa razy droższe od nauki w innych wojewódzkich miastach. Dla porównania serwis podaje Olsztyn, Białystok i Bydgoszcz, gdzie średni koszt studiowania przekracza nieco 1200 złotych.
W Polsce jest ponad 450 uczelni wyższych, z czego 131 to uczelnie publiczne. Od kilku lat studenci wszystkich typów i trybów studiów mogą otrzymywać stypendia socjalne i naukowe. Rocznie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznacza na ten cel 1,5 miliarda złotych rocznie. Jak mówi rzecznik resortu Bartosz Loba, pomoc socjalną otrzymuje 237 tysięcy studentów, a stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie - 247 tysięcy.
Stypendium naukowe na uczelniach publicznych wynosi średnio 343 złote, stypendium socjalne przekracza nieco 240 złotych. W uczelniach prywatnych średnie stypendium socjalne jest takie samo jak na uczelniach publicznych. Stypendium naukowe jest jednak niższe i średnio wynosi 205 złotych.
Od tego roku studentom łatwiej będzie ubiegać się o kredyt studencki. Najubożsi mogą liczyć na stuprocentowe poręczenie pożyczki ze strony państwa. Studenci, którzy wezmą kredyt studencki, będą przez cały okres studiów, przez 10 miesięcy w roku otrzymywać 600 zł miesięcznie. Spłatę zaczną 2 lata po zakończeniu studiów. Jego oprocentowanie to 1,5%.
Od kilku lat działa też program kierunków zamawianych. Jeżeli student wybierze jeden ze strategicznych kierunków technicznych proponowanych przez Ministerstwo Nauki, to może liczyć na stypendium w wysokości nawet tysiąca złotych.