Imigranci z Afryki w Polsce. Gdańsk szykuje mieszkania komunalne, uchwała Rady Miasta przeszła jednogłośnie

Decyzja Gdańska oznacza rozszerzenie o uchodźców listy osób, które mają prawo ubiegać się o mieszkania komunalne.

Imigranci z Afryki w Polsce. Gdańsk szykuje mieszkania komunalne, uchwała Rady Miasta przeszła jednogłośnie
Źródło zdjęć: © Eastnews | Photoshot/REPORTER
Jacek Bereźnicki

Mieszkania komunalne dla imigrantów z Afryki. Choć przepychanki na poziomie unijnym w sprawie przyjęcia uchodźców przez poszczególne kraje wciąż trwają, gdańscy radni nie czekali na decyzję polskiego rządu w tej sprawie i jednogłośnie przegłosowali uchwałę o udostępnieniu mieszkań komunalnych przybyszom z Afryki. Gdańska Rada Miasta składa się wyłącznie z członków PO i PiS-u.

W praktyce decyzja Gdańska oznacza rozszerzenie o uchodźców listy osób, które mają prawo ubiegać się o mieszkania komunalne.

Jak wyjaśniła w rozmowie z Wirtualną Polską Emilia Salach, kierownik biura prasowego Prezydenta Miasta Gdańska, uchwała przyznała uchodźcom takie same prawa do ubiegania się o lokale komunalne, jakie przysługują repatriantom. Podkreśliła, że każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie i musi uzyskać aprobatę prezydenta.

- To trudne do określenia, co prezydent będzie brał pod uwagę, ale na pewno czynnik ekonomiczny też - powiedziała Salach. Jak zapewniła, nie będzie się liczył wyłącznie fakt, że ktoś ma status uchodźcy.

Przedstawicielka Pawła Adamowicza uspokaja, że przyznawanie mieszkań komunalnych uchodźcom nie będzie odbywać się kosztem Gdańszczan. - Priorytetem dla prezydenta zawsze są mieszkańcy Gdańska. Prezydent będzie oceniał taki wniosek zawsze pod kątem interesu Gdańszczan i możliwości miasta. To nie jest tak, że oni będą przeskakiwać całą kolejkę i będą dostawali mieszkania jako pierwsi - zapewniła Emilia Salach.

O ile jednak w przypadku mieszkańców Gdańska uzyskanie prawa do lokalu komunalnego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu warunków formalnych, między innymi w kwestii sytuacji materialnej wnioskodawców, w przypadku uchodźców takich warunków nie będzie. Tu decyzja będzie mieć w dużej mierze charakter uznaniowy.

"Prezydent Miasta Gdańska może, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wynająć lokal z pominięciem warunków określonych w § 8 ust. 1, cudzoziemcom przybyłym do Gdańska, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą" - brzmi kluczowy fragment uchwały Rady Miasta Gdańska z 27 sierpnia.

Nie jest to pierwsza decyzja władz tego miasta w kwestii imigrantów. Już w maju prezydent Paweł Adamowicz powołał zespół do spraw modelu integracji imigrantów. Jak informuje TVP Gdańsk, zespół ten składa się z przedstawicieli imigrantów, służb miejskich, jednostek edukacyjnych oraz ekspertów z ponad 50-ciu organizacji zajmujących się imigrantami.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1196)