Trwa ładowanie...
d3pofeu
lek
09-07-2012 16:15

IMS Health: w pierwszym półroczu sprzedaż leków spadła o 12,4 proc.

Sprzedaż leków w aptekach w pierwszym półroczu 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, spadła o 12,4 proc. Oznacza to spadek na poziomie 1,3 mld zł - wynika z danych IMS Health.

d3pofeu
d3pofeu

IMS Health - firma badająca rynek farmaceutyczny - podkreśla, że wprowadzenie w styczniu nowej listy refundacyjnej wyraźnie zachwiało rynkiem sprzedaży leków refundowanych. Według firmy w grudniu 2011 r. pacjenci, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z listy, kupowali medykamenty na zapas, co w całym miesiącu spowodowało wzrost wartości sprzedaży o 17,5 proc., w ujęciu rok do roku.

"W efekcie, od początku 2012 roku obserwowany jest znaczny spadek liczby sprzedawanych opakowań leków" - informuje IMS Health.

Firma podaje, że w efekcie lipcowej listy refundacyjnej zauważalny jest znaczny, prognozowany spadek sprzedaży dla całego 2012 r. na poziomie 9,7 proc., w ujęciu ilościowym. Spadek cen leków refundowanych powoduje również spadek wartościowy całego rynku na poziomie ponad 13,6 proc. w porównaniu do 2011 r. Oznacza to, że przewidywany spadek wartości rynku leków refundowanych na koniec 2012 r. osiągnie poziom ponad 1,7 mld zł, licząc w cenach detalicznych.

IMS Health podkreśla, że w efekcie oszczędności zanotuje głównie NFZ, na poziomie 1,48 mld zł. Oszczędności po stronie pacjentów osiągną poziom 267,7 mln zł w skali roku i są one wynikiem znacznie mniejszych zakupów leków niż w roku poprzednim. W rezultacie nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane z poziomu 34,3 proc. do poziomu 37,3 proc.

Współpłacenie pacjenta za leki generyczne osiągnie poziom 39,4 proc., a za leki innowacyjne 34 proc. IMS Health informuje, że jest to najwyższy poziom w UE.

Z danych NFZ wynika, że od stycznia do maja wykorzystano 34,13 proc. całkowitego budżetu na refundację.

d3pofeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pofeu