Indeks Kondycji Kredytów Konsumpcyjnych BIK wynosi 62,6 pkt w I kw.

Warszawa, 30.06.2014 (ISBnews) - Pierwszy odczyt BIK Indeksu Kondycji Kredytów Konsumpcyjnych, opracowany we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH, wynosi 62,6 pkt na koniec I kw. 2014 r. (w skali do 100). Indeks będzie informował o tym, czy w danym okresie następuje poprawa czy pogorszenie terminowości regulowania zobowiązań z tytułu kredytów konsumpcyjnych. Pośrednio wskaże również zmiany w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

30.06.2014 12:47

Indeks będzie śledzić, czy kredytobiorcom trudniej, czy łatwiej systematycznie regulować ich zobowiązania, wynikające z kredytów gotówkowych, ratalnych, kart kredytowych oraz limitów kredytowych . Im wyższa wartość indeksu, tym kondycja kredytów konsumpcyjnych (rozumiana jako terminowość ich spłat) jest lepsza. Oznacza to bowiem, że mniej rachunków kredytowych wpada w opóźnienia bądź zwiększa już istniejące przeterminowanie.

"Indeks Kondycji Kredytów Konsumpcyjnych BIK będzie publikowany co kwartał. Kolejne odczyty będą informowały o tym, czy terminowość obsługi kredytów konsumpcyjnych nadal poprawia się, pozostaje na stabilnym poziomie lub czy pojawią się sygnały ostrzegawcze. Warto je zatem śledzić, aby wychwycić moment zmiany trendu lub jej zapowiedź" - powiedział prezes BIK Mariusz Cholewa, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie, Indeks będzie zintegrowanym miernikiem kondycji polskich kredytobiorców i terminowości spłaty zaciąganych przez nich kredytów.

Indeks Kondycji Kredytów Konsumpcyjnych BIK opracowywany jest na podstawie danych pochodzących z baz Biura Informacji Kredytowej. Na potrzeby obliczenia indeksu jego twórcy podzielili kredyty konsumpcyjne na 4 klasy w zależności od statusu terminowości spłaty danego kredytu. Indeks jest średnim ważonym udziałem kredytów, które w danym okresie obserwacji przeszły do wyższej klasy przeterminowania (co zależy od długości opóźnienia w spłacie) do sumy kredytów, które na koniec badanego okresu obserwacji były regulowane na czas oraz tych, które osiągnęły wyższą klasę przeterminowania. Dodatkowo indeks podlega standardom normalizacji uwzględniającym m.in. liczebność i wartość czynnych kredytów konsumenckich.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)