Indesit nie przeniesie fabryki z Walii do Radomska

Indesit rozwiewa nadzieje mieszkańców Radomska na nowe etaty. W czwartek w brytyjskich mediach pojawiły się informacje o przeniesieniu do Polski produkcji z fabryki pralek w walijskim Bodelwyddan. Koncern dementuje: niczego nie przenosimy, tylko likwidujemy.

Indesit nie przeniesie fabryki z Walii do Radomska
Źródło zdjęć: © Polska. Dziennik Łódzki

06.06.2009 12:35

W Radomsku działają dwie fabryki Indesitu. Jedna wytwarza zmywarki, druga pralki. Stąd nadzieja, że tu właśnie trafi produkcja z Walii.

Doniesienia o przenosinach zamieścił wczoraj portal ekonomiczny evertiq.com. W walijskiej fabryce Indesitu pracują jeszcze 302 osoby, ale pod koniec lipca ostatni z nich opuszczą mury zakładu. Portal podaje, że ich miejsca pracy miałyby trafić do Radomska. Koncern stanowczo zaprzecza tym doniesieniom.

Zygmunt Łopalewski, rzecznik polskiego Indesitu: _ W ciągu trzech lat zatrudnienie w Bodelwyddan zredukowano z 900 do 302 osób. 90 dni temu władze koncernu ogłosiły plany zamknięcia fabryki. Teraz po 3 miesiącach konsultacji ze związkami zawodowymi i miejscowymi parlamentarzystami decyzja o jej likwidacji zapadła. Jednak oznacza ona tylko zamknięcie tego zakładu, koncern nic nie mówi o przeniesieniu fabryki do Polski _- mówi Łopalewski, który podejrzewa, że takie informacje były skutkiem pochopnych podejrzeń walijskich działaczy związkowych. Rzecznik Indesitu podkreśla, że w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Chinach popyt na sprzęt AGD spadł w I kwartale tego roku o 10 procent, dlatego koncern musi ograniczać moce produkcyjne.

To już druga fabryka Indesitu, która zostanie zamknięta w tym roku. Pierwszy był Turyn, choć w tym przypadku Zygmunt Łopalewski przekonuje, że konsultacje ze związkowcami wciąż jeszcze trwają. Pracę ma stracić w Włoszech 650 osób. Indesit uznał, że utrzymanie produkcji zarówno w None, jak i w Radomsku nie jest możliwe.

"Decyzja o utrzymaniu fabryki w Polsce kosztem fabryki w None była podyktowana wyłącznie wymogiem bycia konkurencyjnym na międzynarodowym rynku" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Indesitu.

Czy na Turynie i Bodelwyddan się skończy? W Wielkiej Brytanii wciąż pozostają jeszcze dwie fabryki Indesitu: w Somerset i w Peterborough. Obie zatrudniają prawie 2 tys. osób. We Włoszech firma posiada 7 fabryk i zatrudnia 5 tys. pracowników.

W Radomsku Indesit zatrudnił 400 osób. Miało być tysiąc, na razie jednak o kolejnych etatach nikt nie chce mówić. Hasło "kryzys" - i wszystko jasne.

Agnieszka Jasińska, Piotr Brzózka
POLSKA Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)