Trwa ładowanie...

Interpelacja PiS ws. rządowego planu budowy obwodnic

Małopolski Poseł Andrzej Adamczyk (PiS) złożył interpelację do ministra transportu Sławomira Nowaka, w której pyta o kryteria wyboru obwodnic do realizacji w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Według niego decyzja była polityczna.

Interpelacja PiS ws. rządowego planu budowy obwodnicŹródło: Thinkstockphotos
d319vie
d319vie

- Dzisiaj wybiera się inwestycje do realizacji według uznania polityków, a nie kolejności wynikającej z potrzeb logistycznych, natężenia ruchu czy innych obiektywnych przesłanek. Dzisiaj działają spółdzielnie polityczne, które wygrywają inwestycje dla swoich regionów - powiedział Adamczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Jak przypomniał, podczas prac nad zmianą uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" wprowadzono do niego 11 inwestycji obwodnicowych proponowanych przez ministra transportu.

Adamczyk uznał, że jednym z przykładów upolitycznienia tej listy było umieszczenie na niej dwóch obwodnic znajdujących się w ciągu planowanej drogi ekspresowej S11 na terenie woj. wielkopolskiego: Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina, a żadna z planowanych obwodnic nie znajduje się w Małopolsce.

- Powszechne jest przeświadczenie, iż po raz kolejny Małopolska znajduje się poza głównym obiegiem inwestycji infrastrukturalnych, a tym samym jego konkurencyjność jest po raz kolejny degradowana - zaznaczył poseł PiS.

d319vie

Według niego region ten pilnie potrzebuje takich inwestycji drogowych, jak m.in. północna obwodnica Krakowa, obwodnice Zabierzowa, Zatora, Słomnik czy Skawiny.

Na liście inwestycji drogowych przewidzianych do realizacji w latach 2014-2020 przyjętej przez rząd w czerwcu tego roku znajdują się dwa projekty na terenie woj. małopolskiego: drugi odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S7 oraz odcinek tej trasy między Lubniem i Rabką, czyli na "zakopiance". Ich łączna wartość jest szacowana na 4,3 mld zł. (PAP)

d319vie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d319vie