Inwestor będzie wniebowzięty
Na bazie współpracy Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z Gminą Słupsk i Miastem Ustka powstały tzw. panoramy sferyczne. Są to zdjęcia lotnicze, które można obracać 360 stopni w każdą stronę. Na panoramach można zobaczyć tereny inwestycyjne objęte statusem Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w mieście Słupsk, gminie Słupsk oraz Ustce.
- To pilotażowy projekt promocyjny zrealizowany na naszym terenie. Chcieliśmy innowacyjnie podejść do tematu promocji i pokazać tereny strefy z "wyższej sfery". Inwestorzy zainteresowani nieruchomościami w Strefie pytają o lokalizację względem głównych szlaków komunikacyjnych – tłumaczy Mirosław Kamiński, Prezes Zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. - Teraz posiadamy narzędzie, które da pełny obraz, dosłownie mówiąc, tego co znajduje się w otoczeniu terenów inwestycyjnych, i to w promieniu kilku kilometrów. Na panoramach widać m.in. obszary Podstref: „Słupsk-Włynkówko” – 100 ha, „Słupsk-Westerplatte” 40 ha, „Redzikowo-Wieszyno” 140 ha oraz „Ustka” 10 ha.
Panoramy sferyczne wykonane zostały specjalnym „latającym obiektem”, tzw. dronem, który z wysokości ok. 200 m nad ziemią wykonał serię wysokiej rozdzielczości zdjęć. Dzięki temu, że zdjęcia zostały zrobione z „lotu ptaka”, obejmują swym zasięgiem szeroki promień, pokazując część naszego regionu. Wygodą dla potencjalnych inwestorów jest oznaczenie najważniejszych punktów widocznych na mapie oraz obrys dostępnych działek wraz z ich areałem.
– Posiadamy ponad 60 ha w pełni uzbrojonych terenów strefowych w Redzikowie oraz 82 ha w sąsiednim Wieszynie – obie Podstrefy tworzą zwarty teren inwestycyjny o łącznej powierzchni przeszło 140 ha. Na panoramach widać również obszar przeznaczony pod inwestycje w Płaszewku – mówi Barbara Dykier, Wójt Gminy Słupsk. – Oba te tereny są atrakcyjnie zlokalizowane przy obwodnicy Słupska i świetnie skomunikowane z centrum miasta. Między panoramami można swobodnie się przemieszczać, a każda to źródło wiedzy biznesowej. Można na nich choćby sprawdzić lokalizację konkurencji, czy odległość od urzędu. Oznaczone zostały funkcjonujące firmy. Wystarczy kliknąć w obrys danego budynku i zostajemy przeniesieni bezpośrednio na stronę internetową konkretnego przedsiębiorcy. Panoramy połączone są również z interaktywną mapą, ukazującą w którym kierunku patrzymy.
– Jest to wygoda dla inwestora, który chce rozpocząć działalność w tej części kraju. Nie musi poświęcać czasu na spotkania w kilku miejscach, bo podstawowe informacje uzyska z mapy sferycznej, wiele rzeczy można również ustalić telefonicznie i dopiero umawiać się na spotkanie. W ten sposób szanujemy czas inwestora. – wyjaśnia Jan Olech, burmistrz Ustki – Z naszej panoramy widać, że odległość do morza jest niewielka, co również może być elementem zachęcającym do inwestycji właśnie tutaj. Myślę, że miłym akcentem jest możliwość przejścia do panoramy wykonanej nad usteckim portem.
Dzięki podjęciu współpracy przez kilka podmiotów udało się wykonać panoramę sferyczną zrobioną z zachodniej części portu, dlatego panorama jest nie lada gratką również dla turystów. Na mapie zostały zaznaczone najciekawsze miejsca i obiekty turystyczne – wyjaśnia Jan Olech, Burmistrz Miasta Ustka. – W przyszłym roku mapa pewnie doczeka się aktualizacji, bo kładka łącząca obie części Ustki nie była jeszcze gotowa, kiedy robione były zdjęcia. Wykonawcą panoram sferycznych była firma pod nazwą „Wniebowzięte”. Rzeczywiście zdjęcia robione są „prosto z nieba”. Teraz czekamy na Wniebowziętych inwestorów, których zainteresują wykonane panoramy sferyczne i przekonają do inwestycji właśnie tutaj. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. będzie zachęcać do przygotowania podobnych panoram pozostałe miasta i gminy, na terenie których zlokalizowane są działki Słupskiej SSE.
Panoramy dostępne są na stronach internetowych Partnerów projektu, w tym Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: www.pansfer.sse.slupsk.pl