Trwa ładowanie...
d5t0gw9

IPO GPW ma objąć do 63,82 proc. akcji, za 3-5 lat drugi etap prywatyzacji (opis)

08.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych, zaplanowanym na czwarty kwartał 2010 roku, może sprzedać pakiet...

d5t0gw9
d5t0gw9

08.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych, zaplanowanym na czwarty kwartał 2010 roku, może sprzedać pakiet 63,82 proc. giełdy - poinformowała w czwartek w Sejmie Joanna Schmid, wiceminister skarbu.

"Zakładamy, że w pierwszym etapie prywatyzacji GPW, zaplanowanym na czwarty kwartał tego roku, sprzedamy 63,82 proc. akcji GPW w drodze oferty publicznej. Chcemy pozostawić sobie pakiet ponad 35 proc." - powiedziała Schmid.

Dodała, że w drugim etapie prywatyzacji, który może nastąpić za 3 do 5 lat, akcje GPW mogą trafić do inwestora branżowego.

"Nie ma jeszcze decyzji, jak będzie wyglądać drugi etap prywatyzacji GPW. Decyzje podejmiemy za 3-5 lat, bo teraz nie wiemy, w jakim kierunku pójdą światowe giełdy, czy zwycięży koncepcja globalizacji, czy regionalizacji giełd, jak poradzą sobie MTF-y. Zakładamy, że wybór będzie między trzema wariantami. Pierwszy zakłada sprzedaż pakietu akcji inwestorowi branżowemu, drugi sprzedaż 35 proc. akcji dla rozproszonego akcjonariatu poprzez giełdę, a trzeci to wariant mieszany, łączący obie koncepcje" - powiedziała Schmid.

d5t0gw9

Schmid poinformowała, że przed IPO warszawskiej giełdy resort skarbu będzie chciał wprowadzić takie zmiany w statucie GPW, aby kluczowe decyzje mogły zapadać pod kontrolą MSP.

"Naszym celem będzie wprowadzenie do statutu giełdy takich zapisów i takich instrumentów, które chroniłyby interesy naszego rynku kapitałowego. Chcemy, aby minister skarbu miał, poprzez odpowiednie zmiany w zasadach ładu korporacyjnego, w kluczowych sprawach wpływ na podejmowane przez GPW decyzje. Rozważamy też ograniczenie prawa wykonywania głosów z akcji przez jednego akcjonariusza i powiązaną z nim grupę np. do 10 proc." - powiedziała Schmid.

"Chcemy, aby wszystkie te zmiany weszły w życie przed IPO, tak aby inwestorzy mieli o nich pełną wiedzę, zanim zdecydują się na kupno akcji GPW w ofercie publicznej" - dodała.

Wiceminister skarbu poinformowała, że w ciągu kilku tygodni odbędzie się przetarg na wybór banków inwestycyjnych, które będą pełniły funkcję menedżerów przy ofercie GPW, a prospekt emisyjny GPW trafi do KNF na przełomie II i III kwartału.

d5t0gw9

Przed ofertą publiczną GPW ma dokonać wyboru oferty jednej ze światowych giełd, dzięki któremu zakupiony zostanie nowy system transakcyjny oraz pozyskany zostanie partner do aliansu strategicznego.

"Myślimy o współpracy zarówno technologicznej (nowy system transakcyjny), jak i biznesowej. Potencjalny partner musi zapewnić naszej giełdzie wiodącą rolę w pozyskiwaniu spółek zagranicznych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, zachęcać swoich członków do inwestowania na GPW, współpracować przy wprowadzaniu na GPW nowych instrumentów finansowych" - powiedziała Schmid.

Na zaproszenie do składania ofert na sprzedaż systemu transakcyjnego naszej giełdzie i na wejście z nią w alians strategiczny odpowiedziały trzy giełdy: Nasdaq OMX, NYSE Euronext i London Stock Exchange. Takiej oferty nie złożyła Deutsche Boerse, chociaż do niej też zostało skierowane zaproszenie.

Wybór partnera dla GPW ma nastąpić w lipcu 2010 roku. (PAP)

pr/ asa/

d5t0gw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5t0gw9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj