Iran wstrzymuje dostawy ropy do Europy? Ministerstwo dementuje
Irańska telewizja państwowa Press TV poinformowała,
że rząd w Teheranie wstrzymał eksport ropy naftowej do sześciu krajów Unii Europejskiej w
odpowiedzi na unijne sankcje, obejmujące zakaz nowych kontraktów naftowych z Iranem.
Irańskie ministerstwo ds. ropy naftowej zaprzeczyło środowej informacji państwowej telewizji irańskiej Press TV o wstrzymaniu przez Teheran eksportu ropy do sześciu państw Unii Europejskiej w odpowiedzi na unijne sankcje.
- Zaprzeczamy temu doniesieniu. (...) Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, ogłosi ją Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu - powiedział rzecznik ministerstwa agencji Reutera.
Anglojęzyczna Press TV informowała, że Teheran wstrzymał eksport ropy naftowej do Francji, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii i Holandii w reakcji na unijne sankcje, obejmujące zakaz nowych kontraktów naftowych z Iranem.
Irański resort ropy naftowej zapowiadał 4 lutego wstrzymanie eksportu ropy naftowej do "niektórych" krajów europejskich.
Również w środę kazachska agencja prasowa Chabar informowała, że ambasadorów tych państw UE w Iranie wezwano do tamtejszego MSZ, żeby zaprotestować przeciwko zaostrzonym unijnym sankcjom.
UE podjęła ostatnio decyzję o wprowadzeniu embarga na irańską ropę naftową i wstrzymaniu wszelkiej współpracy z bankiem centralnym Iranu. Celem sankcji jest zmuszenie władz Iranu do ustępstw w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego. Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.
Jednocześnie Linie Żeglugowe Islamskiej Republiki Iranu (IRISL) mają stracić dostęp do portów europejskich. IRISL to to największe przedsiębiorstwo żeglugowe tego kraju. Za jego pośrednictwem odbywa się jedna trzecia transportu morskiego tzw. suchych ładunków masowych (takim ładunkiem jest np. węgiel).
W ramach sankcji UE wszystkie aktywa IRISL zostały zamrożone, zakazano też wszelkich transakcji handlowych, z wyjątkiem niektórych już obowiązujących umów.
Jak podaje Reuters dwa kraje UE - Malta i Cypr - wciąż zapewniają większości irańskiej floty rejestrację pod tzw. tanią banderą. Przedstawiciele władz obu tych państw zapowiedzieli, że wkrótce rozpoczną proces wyrejestrowywania wszystkich statków irańskich oraz zrewidują umowy handlowe z IRISL.